Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2022

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie dla osób, które nie tylko chcą zmienić podejście i przejść na zieloną energię. Produkowanie energii z instalacji fotowoltaicznych przynosi również szereg korzyści zarówno pod kątem finansowym, wizerunkowym, jak i ochrony środowiska. Dla rolników możliwość obniżenia comiesięcznych rachunków to realne oszczędności, niezależność energetyczna, a także to gwarancja wygody i unowocześnienie gospodarstwa. To również mniej obaw o wahania, a w zasadzie podwyżki cen energii. Dodatkowo, dofinansowania dla rolników obniżają znacząco koszty samej inwestycji.

Dofinansowanie dla rolników na fotowoltaikę

Wydatki na energię elektryczną ponoszone w związku z wykonywaną formą działalności wśród osób prowadzących gospodarstwa rolnicze są jednym z wielu czynników podnoszących ogólne koszty prowadzenia takiego gospodarstwa. Nie da się zatem ukryć, że rosnące ceny prądu dla rolników są bardzo zauważalne w kontekście opłacalności produkcji rolnej.

Od początku 2022 roku rachunki za prąd wzrosły już o 24%. Inwestycja w fotowoltaikę zdecydowanie obniża koszty energii, Ponadto  możliwość uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę czyni inwestycję jeszcze bardziej opłacalną.

Jakie dofinansowania mogą uzyskać rolnicy na fotowoltaikę w 2022 roku?

  • Ogólnopolski Program Agroenergia zapewnia dotację na instalację fotowoltaiczną, a okres kwalifikalności kosztów (środki trwałe, jak sprzęt i wyposażenie: zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej, która została objęta przedsięwzięciem) trwa od 1 czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2027 r. Zobowiązania, czyli podpisywanie umów, będą podejmowane do 31 grudnia 2025 r.
    Wysokość dofinansowania do fotowoltaiki, jakie można uzyskać w tym programie, jest uzależniona od jej mocy i może wynieść:
    • do 13% dla instalacji o przedziale mocowym od 30 kW do 50 kW, ale nie więcej niż 25 000 zł;
    • do 20% dla instalacji w przedziale mocowym od 10 kW do 30 kW, ale nie więcej niż 15 000 zł.
  • Program Priorytetowy „AO – Ochrona Atmosfery” jest drugą formą pomocy inwestycji w fotowoltaikę dla rolników. Program ten jest dedykowany dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a pożyczka może wynieść nawet 100% wartości kosztów kwalifikowanych. W zakresie inwestycji, na którą można uzyskać dotację, znajduje się zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej. Nabór do programu jest ciągły od 20 lutego 2020 roku aż do wyczerpania środków.
  • Program EKO – KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia to program, który powstał dla województwa kujawsko-pomorskiego i trwać będzie do 31 października 2027 roku lub do wyczerpania dostępnych środków. W programie istnieje możliwość uzyskania pożyczki nawet do 100% kosztów kwalifikowanych, gdzie zakres inwestycji to zakup i montaż instalacji PV.

Inne formy dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników w 2022

Ulga inwestycyjna – ulga ta przysługuje na panele fotowoltaiczne w wysokości maksymalnie 25% kosztów inwestycji. To odliczenie na inwestycję w fotowoltaikę dla rolników jest dostępne ogólnopolsko i jest bezterminowe.

Spośród wskazanych powyżej, najkorzystniejszą i najbardziej popularną  formą uzyskania dodatkowych środków na instalacje PV jest program Agroenergia. Istotną formą uzyskania dodatkowych oszczędności jest również skorzystanie z ulgi inwestycyjnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej