Odliczanie fotowoltaiki od podatku rolnego – jak to zrobić?

Nie ulega wątpliwości, że odliczanie fotowoltaiki od podatku rolnego, to temat, który w czasach rosnących kosztów prowadzenia działalności, jest zagadnieniem niezwykle popularnym. Na co zwrócić uwagę, aby odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego było możliwe i w jaki sposób można to zrobić?

Podatek rolny – wstępne informacje

Koszty eksploatacyjne, w tym rachunki za prąd w branży rolniczej stanowią ogromną część wydatków ponoszonych co miesiąc przez  prowadzących gospodarstwa rolne. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pomoże je obniżyć, a inwestycja zwróci się już w trakcie 3 do 5  lat.

W kontekście korzyści finansowych, należy również wspomnieć o uldze inwestycyjnej, pozwalającej na odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego. Ile wynosi ulga inwestycyjna i w jaki sposób ją uzyskać?

Kto może odliczyć fotowoltaikę od podatku rolnego i jakie warunki trzeba spełnić?

Ustawa o podatku rolnym (art. 13. ust. 1) jednoznacznie określa, że każdy podatnik rolny, inwestujący w urządzenia, które służą ochronie środowiska naturalnego lub pozyskiwaniu energii z naturalnych, odnawialnych źródeł, może ubiegać się o przyznanie ulgi inwestycyjnej. Rolnik, który spełnia te warunki, może ubiegać się o odliczenie kosztów na poziomie 25% (poniesionych w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej) nie później niż w okresie 15 lat po inwestycji.

Ulga przysługuje każdemu podatnikowi rolnemu, co oznacza, że również tym, którzy rozliczają się według zasad ryczałtu. Aby zostać beneficjentem ulgi, można być osobą prawną, fizyczną lub jednostką organizacyjną. Należy zwrócić uwagę, że niewykorzystana kwota ulgi, jaka przysługuje podatnikowi, przechodzi na jego następców.

Uwaga – ulga inwestycyjna nie przysługuje na mocy prawa. Aby ją otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie. Decyzja o przyznanie ulgi inwestycyjnej może zostać wydana przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Ponadto  odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego jest możliwe wyłącznie po zakończeniu inwestycji. 

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym a fotowoltaika – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to, że wniosek powinien zawierać pełne zestawienie poniesionych kosztów związanych z inwestycją. Ponadto, ulga inwestycyjna obowiązuje tylko na terenie gminy, gdzie została zrealizowana dana inwestycja. Jeżeli rolnik ubiega się o ulgę inwestycyjną z instalacji fotowoltaicznej, która została zamontowana  poza granicami urzędu gminy, otrzymanie zwrotu nie będzie możliwe.

Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego jest możliwe tylko   jeśli zakup instalacji nie został wcześniej współfinansowany ze środków publicznych, takich jak preferencyjne pożyczki, kredyty lub dotacje unijne. Osoby, które ubiegają się o ulgę inwestycyjną, nie mogą jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie z jednego z dostępnych programów, na przykład z programu Agroenergia. Więcej o dostępnych programach oferujących dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych znajdziesz tutaj.

Dodatkowo, ulga inwestycyjna może zostać przyznana na instalacje fotowoltaiczne wtedy, gdy energia jest produkowana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa rolnego. Mowa na przykład o zasilaniu  maszyn i urządzeń rolniczych, a także oświetleniu  budynków gospodarczych. Energia podlegająca uldze inwestycyjnej nie może być wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego i domowego jednocześnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej