Ogrzewanie domu jednorodzinnego prądem z fotowoltaiki. Czy to się opłaca?

Wciąż rosnące rachunki za tradycyjny prąd, motywują Polaków do szukania alternatywnych źródeł energii. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na montaż fotowoltaiki w swoim domu. To dobry sposób na generowanie oszczędności na prądzie. Okazuje się, że instalację fotowoltaiczną można również wykorzystać do ogrzewania domu jednorodzinnego. W jaki sposób to zrobić i czy to się opłaca ? – piszemy o tym na blogu.

Sezon grzewczy a fotowoltaika

Rozpoczął się sezon grzewczy. Nasze domy są ogrzewane na różne sposoby. Jednak z uwagi na duże zanieczyszczenie środowiska, coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych pieców węglowych. Ciekawą alternatywą jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych.

Zalety ogrzewania elektrycznego zasilanego fotowoltaiką?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego fotowoltaiką wiąże się z wieloma zaletami.

  • Po pierwsze, koszty ogrzewania tradycyjnymi sposobami stanowią około 40% wydatków na dom. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, jednak dzięki fotowoltaice można sporo zaoszczędzić. Ogrzewanie elektryczne w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to niezwykle opłacalny system. Prąd, który generuje się za pomocą paneli jest w pełni darmowy.
  • Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest ekologia. Ogrzewanie domu w ten sposób jest bardzo wygodne i bezpieczne dla środowiska. Rozwiązania oparte na OZE, znacznie wpływają na klimat i mają znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla kolejnych pokoleń.
  • Kolejną kwestią, która przemawia za ogrzewaniem zasilanym fotowoltaiką, jest możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego. Jest to ogrzewanie niezwykle przyjemne dla użytkowników, estetyczne, ponieważ nie trzeba montować zwykłych kaloryferów, a także oszczędne, ponieważ takie ogrzewanie nie potrzebuje, aż tak dużo energii.
  • Ogrzewanie domów energią z fotowoltaiki daje także poczucie samowystarczalności. Nie trzeba dodatkowo inwestować w opał, gaz czy inne paliwa, nie trzeba też regularnie dokładać do pieca i martwić się o doglądanie elementów instalacji.

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła

Ogrzewanie domów jednorodzinnych fotowoltaiką możliwe jest przy zastosowaniu kilku rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Pompa ciepła zintegrowana z panelami fotowoltaicznymi stanowi świetne źródło ogrzewania.

Jak działa pompa ciepła?

Działa ona w ten sposób, że pobierane jest ciepło ze źródeł o niższej temperaturze i przekazywane jest do źródeł o wyższej temperaturze. Według naturalnego stanu rzeczy, ciało ciepłe ogrzewa ciało zimne. Z pompą ciepła możliwe jest odwrócenie tego procesu. W podobnym sposób działa lodówka i klimatyzator. Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła pozwoli nie tylko efektywnie ogrzać dom, ale również pełniej wykorzystać energię wyprodukowaną przez panele. Typowy dom jednorodzinny z dobrze dopasowaną elektrownią fotowoltaiczną zazwyczaj konsumuje ok. 20 – 25% wytworzonej energii. Stosując połączenie modułów fotowoltaicznych z pompą ciepła możesz podnieść tę autokonsumpcje o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Czy fotowoltaika może efektywnie zasilić w prąd pompę ciepła?

Standardowe modele pomp osiągają SCOP na poziomie 3,5-4. SCOP czyli współczynnik sezonowy, określający stosunek ilości energii cieplnej wyprodukowanej w całym sezonie grzewczym do pobranej energii elektrycznej. Oznacza to, że z jednej 1 kWh energii elektrycznej są wstanie wyprodukować 3,5-4 kWh energii cieplnej . Dzięki temu, stosunkowo nieduża instalacja fotowoltaiczna o mocy 3-4 kW przy przeciętnym nasłonecznieniu może efektywnie zasilić pompę ciepła.

Z czego składa się instalacja: fotowoltaika + pompa ciepła?

Zalety połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła?

Dlaczego inwestując w fotowoltaikę warto zainwestować też w pompę ciepła? Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • możesz samodzielnie wytwarzać prąd i ciepło
  • opłaty stałe za prąd zaczną wynosić kilka złotych
  • lepiej wykorzystasz produkowaną przez panele energię
  • inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną na dachu szybciej Ci się zwróci
  • zadbasz o środowisko, bo instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła wykorzystują naturalne źródło energii jakim jest Słońce.
  • będziesz niezależny od podwyżek cen prądu, gazu, ropy i innych surowców.

Połączenie fotowoltaiki z matami grzewczymi

Wykorzystując energie z paneli fotowoltaicznych, można także zdecydować się na połączenie ich z matami grzewczymi. Produkty te wykorzystują opór prądu i zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. Jest to bardzo wygodna i komfortowa forma ogrzewania, która wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim maty są proste w montażu. W sklepach dostępne są gotowe produkty, wystarczy tylko ułożyć je w wybranych pomieszczeniach. Maty grzewcze są także bardzo bezpieczne. Posiadają szereg zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych, dzięki którym nie stwarzają one żadnego ryzyka. Są one także niezwykle efektywne i w niemal 100% są w stanie przekształcić energię elektryczną w ciepło. Ponadto są przyjazne dla alergików, ponieważ nie powodują żadnych ruchów powietrza.

Czy ogrzewanie prądem z fotowoltaiki domu jest opłacalne?

Najważniejszą kwestią przy podejmowaniu decyzji o ogrzewaniu domu prądem z fotowoltaiki jest opłacalność. Rozwiązanie to jest niezwykle ekonomiczne i pozwala realnie zaoszczędzić na rachunkach. Bez względu na źródło ciepła, koszty ogrzewania domu prądem z fotowoltaiki nie powinny przekraczać 1000 zł rocznie.

Fotowoltaika + pompa ciepła – najbardziej opłacalne rozwiązanie

Nie trudno oszacować, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Warto przemyśleć takie rozwiązanie i zdecydować się na korzystne źródło ciepła. Kolejnym rozwiązaniem są maty grzewcze, jednak one wiążą się z większym zużyciem energii elektrycznej.

Fotowoltaika + piec elektryczny – czy to dobra alternatywa?

Piec elektryczny nie jest dobrą alternatywą dla instalacji składającej się z fotowoltaiki i pompy ciepła. Samo urządzenie jest niedrogie, ale eksploatacja wiąże się z większymi kosztami.