Jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi OZE jest fotowoltaika. Wzrost zainteresowania tą technologią, nie idzie niestety w parze z ilością dostępnych rzetelnych informacji na jej temat. Wśród często powtarzanych opinii o panelach fotowoltaicznych krąży wiele tych opartych na mitach i wyssanych z palca danych. Prawdopodobnie, przed wejściem na stronę Sunday Polska, zdążyłeś/zdążyłaś zapoznać się już z różnymi opiniami na temat instalacji PV i zielonej energii. Sprawdź, czy to co wiesz jest zgodne z prawdą. Warto przecież tak ważną decyzję, jak zakup instalacji fotowoltaicznej oprzeć o informacje zaczerpnięte z wiarygodnego źródła.

Lista 5 mitów i 3 faktów o fotowoltaice

MIT: Instalacja fotowoltaiczna wymaga zmian w konstrukcji dachu

Co do zasady, montaż fotowoltaiki nie wymaga wzmocnienia dachu. Obecnie, dachy budowane są tak, aby wytrzymywały o dużo wyższe obciążenia niż instalacja fotowoltaiczna. W przypadku starych dachów może się jednak zdarzyć, że będzie konieczne zainstalowanie specjalnych wzmocnień. Oceny, czy istnieje taka potrzeba, może dokonać ekspert Sunday Polska. Taką konsultację można zamówić, kontaktując się z nami. Istotnym obostrzeniem związanym z montażem fotowoltaiki na dachu jest wysoki stopień zacienienia oraz w przypadku dachu skośnego, orientacja na północ.

Preferowane orientacje dachu:

  • południe
  • południowy zachód
  • południowy wschód

W przypadku, gdy dach skierowany jest na północ, panele fotowoltaiczne instaluje się zazwyczaj na niezacienionym gruncie.

FAKT: Pozyskaną energię można magazynować w sieci

Prawda! Każdą nadwyżkę prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne możesz zmagazynować w sieci. Osoby indywidualne mają możliwość przechowywania w sieci elektrycznej Zakładu Energetycznego nadwyżek energii wyprodukowanej w instalacji PV i pobierania jej ponownie w ciągu roku od wyprodukowania. Zakład Energetyczny w zamian pobierze część energii, która zostanie wprowadzona do sieci. Na mocy nowelizacji ustawy OZE rozszerzającej definicję “prosumenta” o przedsiębiorców, również oni mogą magazynować energię.

FAKT: Domowa instalacja fotowoltaiczna może pokryć do 100% zapotrzebowania na prąd

To prawda, o ile montaż instalacji fotowoltaicznej wykonany zostanie przez profesjonalną firmę, taką jak Sunday Polska, która dopasuje odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb gospodarstwa domowego. Taka instalacja powinna pokryć 100% zapotrzebowania na prąd. Dzięki takiej instalacji, powinno być możliwe dostarczenie wystarczającej ilości energii do zasilenia oświetlenia mieszkania, a także sprzętu RTV i AGD.

MIT: Do montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej są konieczne pozwolenia

Nieprawda! Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym do montażu urządzeń fotowoltaicznych nie są wymagane żadne pozwolenia. Nie trzeba także zgłaszać zamiaru wykonania takiej instalacji. Dotyczy to zarówno instalacji fotowoltaicznych wolnostojących – zamontowanych na gruncie, jak i instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach. Zezwolenia na budowę wymagają jedynie instalacje o mocy większej niż 50kW. Należy przy tym pamiętać, że przeciętna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego nie przekracza mocy 7kW.

Warto jednak zlecić zamontowanie instalacji PV profesjonalnej firmie. Art. 56 ust. 1a w Ustawie OZE narzuca obowiązek dostosowania projektu budowlanego urządzeń PV o mocy elektrycznej większej niż 6,5 kW i nie większej niż 50 kW do wymagań ochrony przeciwpożarowej  oraz dostarczenia schematu instalacji Państwowej Straży Pożarnej.

MIT: Inwestycja w instalację fotowoltaiczną się nie opłaci

Nieprawda! Czas zwrotu inwestycji na fotowoltaikę, a także dokładne obliczenia prezentujemy w artykule: Ile możesz zyskać na fotowoltaice? Przy zakupie paneli fotowoltaicznych o mocy 5kW za gotówkę oraz odliczeniu 32% w podatku w ramach ulgi inwestycyjnej, inwestycja zwróci się w mniej niż 4,5 roku. Prąd wytwarzany przez Twoje panele stanie się wtedy zupełnie darmowy, a Ty zaczniesz już tylko oszczędzać, podczas gdy inni będą musieli opłacać drogie rachunki za energię elektryczną. Dzięki połączeniu ulgi inwestycyjnej oraz kredytu na fotowoltaikę także zyskasz. Przy kredycie na 10 lat wysokość raty będzie niższa od sumy Twoich miesięcznych oszczędności na prądzie.

MIT: Panele fotowoltaiczne nie działają w pochmurne dni?

Oczywiście, jest tak, że panele działają najlepiej, gdy niebo jest bezchmurne, a temperatura powietrza stosunkowo niska, jednak choć wydajność paneli rzeczywiście zależy od warunków pogodowych, instalacja fotowoltaiczna działa również w pochmurne dni. Dzieje się tak, ponieważ panele mogą wytwarzać energię zarówno ze światła padającego bezpośrednio na ich powierzchnie, jak i ze światła rozproszonego.

FAKT: Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii w nocy

To prawda, jednak nie oznacza to, że urządzenia RTV/AGD nie będą korzystać z Twojej darmowej, zielonej energii. Będą zasilane energią pochodzącą z nadwyżek wypracowanych przez instalacje w ciągu dnia. Jak już wspomnieliśmy, każda nadwyżka wytworzonej energii może być zmagazynowana w sieci.

Jeśli masz pytania dotyczące fotowoltaiki, nie wahaj się – zadzwoń do nas lub napisz. Nasi Eksperci na pewno udzielą Ci wyczerpującej odpowiedzi.

fakty-i-mity-na-temat-fotowoltaiki