Waga i wymiary modułu fotowoltaicznego — poznaj niezbędne parametry

Każdy dach domu jednorodzinnego posiada określoną wytrzymałość i powierzchnię. Właśnie dlatego, podczas planowania inwestycji w fotowoltaikę, konieczne jest poznanie wagi i wymiarów modułu fotowoltaicznego. Od czego zależą te parametry?

 

wymiary-modulu-fotowoltaicznego1

JAKIE SĄ WYMIARY MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO?

O wadze i wymiarach modułu fotowoltaicznego decydują: konstrukcja oraz technologia, w jakiej zostały wykonany. Każdy moduł fotowoltaiczny jest wykonany z określonej ilości ogniw, która jest zależna od użytej technologii. Zazwyczaj większa moc pojedynczego modułu odpowiada większej ilości ogniw. Rośnie wtedy ciężar oraz powierzchnia modułu. Są one układane w rzędach po 6 sztuk, a następnie łączone ze sobą szeregowo. Szerokość jednego modułu to zazwyczaj ok. 100 cm, ale długość jest bardzo różna i zależy od mocy modułu. Najczęściej spotykane moduły mają długość ok. 170-195 cm.

 

ILE OGNIW POSIADA MODUŁ FOTOWOLTAICZNY?

Ogniwa to jednostki, z których zbudowany jest moduł fotowoltaiczny. Ich duża ilość wpływa na jego masę i wymiary. Standardowe wymiary ogniw fotowoltaicznych to 15×15 cm. Łączy się je ze sobą w moduły fotowoltaiczne – po 60, 72 lub 120 sztuk w zależności od użytej technologii.  Standardowe moduły fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego wyposażone są w 60 lub 120 w technologii half-cut ogniw. To najbardziej uniwersalny model modułu fotowoltaicznego, który jest stosunkowo lekki i jednocześnie wydajny.

 

OD CZEGO ZALEŻĄ: WIELKOŚĆ I WYMIARY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ NA DACHU?

Wielkość i wymiary instalacji fotowoltaicznej na dachu zależy od Twojego zapotrzebowania na energię elektryczną. Przeciętne gospodarstwo domowe, w którym mieszka czteroosobowa rodzina zużywa ok. 2500 kWh prądu rocznie. Nie bez znaczenia jest tu też sposób układania modułów fotowoltaicznych. Inaczej będą one układane na dachu płaskim, inaczej na skośnym, a jeszcze inaczej na dachu z dużą liczbą okien. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną Twojego domu jednorodzinnego oraz o jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz, piszemy o tym na blogu.

 

ILE POTRZEBUJESZ MIEJSCA NA DACHU NA PANELE FOTOWOLTAICZNE?

Przyjmijmy, że potrzebujesz instalacji fotowoltaicznej, która pokryje zapotrzebowanie na 2500 kWh prądu rocznie. Aby zaopatrzyć dom w taką ilość energii elektryczną, potrzebny jest system fotowoltaiczny o mocy ok. 3 kWp zbudowany z ok. 8-9      modułów. Taka mini-elektrownia potrzebuje przynajmniej 15 m2 powierzchni dachu.

 

waga-modulu-fotowoltaicznego

WAGA MODUŁU FOTOWOLTAICZNEGO I INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Kolejną rzeczą, którą należy uwzględnić, jest to, ile będzie ważyć Twoja instalacja fotowoltaiczna.  Standardowa waga jednego modułu to  ok. 18 do 20      kg. W związku z tym wyżej wspomniana instalacja fotowoltaiczna będzie ważyć ok. 144-180 kg.

 

INSTALACJA PV NA GRUNCIE — O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ?

Umieszczenie instalacji PV na dachu nie zawsze jest możliwe. Czasem konieczna jest instalacja PV na gruncie. Zalecamy ją szczególnie w sytuacjach, gdy dach Twojego domu:

  • ma zbyt małą powierzchnię, aby umieścić na nim odpowiedniej wielkości instalację,
  • dawno nie przeszedł remontu, a jego konstrukcja jest za mało wytrzymała, aby umieścić na nim instalację fotowoltaiczną.
  • skierowany jest na północ.

 

ZACIENIENIE TERENU

Przede wszystkim teren, na którym montujemy panele, nie może być zacieniony. Należy zatem wybrać miejsce, w którym występuje swobodny dostęp do promieni słonecznych. Najlepiej także, aby instalacja fotowoltaiczna miała możliwość ustawienia w kierunku południowym. Wtedy będzie miała najwyższą wydajność.

 

PLANUJESZ MONTAŻ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ? DOBIERZEMY ODPOWIEDNIE WYMIARY I WAGĘ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną, skorzystaj z usług profesjonalistów i umów się na bezpłatny audyt fotowoltaiczny. Odpowiednio dobrany rodzaj paneli i ich właściwy montaż pozwoli Ci zdobycie nowej, ekonomicznej formy pozyskiwania energii elektrycznej