Ekologiczne domy – jak zaplanować fotowoltaikę
Jak uwzględnić ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką jeszcze przed startem budowy? Czego potrzebuje Twój ekologiczny dom i jak eko fotowoltaika się w to wpisuje?
Ekologiczne domy – charakterystyka
Przez termin ekologiczny dom rozumie się dom energooszczędny, który zbudowano w sposób przyjazny dla środowiska i z myślą o minimalizacji zanieczyszczeń, jakie budynek może emitować w przyszłości. Skrótowo powiedzieć można, że ekologiczne domy to domy, które:
- wykorzystują ekologiczne ogrzewanie domu, czyli energię odnawialną (eko fotowoltaika, pompy ciepła, biomasa, energia wiatrowa itp.),
- do ich budowy wykorzystano przede wszystkim surowce i materiały naturalnego pochodzenia, takie jak drewno czy cegła,
- dość często mają tzw. projekt bioklimatyczny (wówczas ekologiczny dom z góry projektowany jest tak, aby uwzględnić właściwą orientację budynku w terenie, wykorzystać większą izolację, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ekologiczne ogrzewanie domu itp.)
Ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką – 2 korzyści
- Fotowoltaika sprawia, że ekologiczne domy rzeczywiście w żaden sposób nie zanieczyszczają środowiska. Systemy fotowoltaiczne są bezemisyjne, wytwarzają bowiem energię wprost ze słońca. Oznacza to, że Twój ekologiczny dom jednorodzinny wyposażony w taką instalację, może zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.
- Ekologiczne ogrzewanie domu przekłada się na realnie niższe rachunki za prąd. W polskich warunkach klimatycznych, fotowoltaika o mocy 5 kW pozwala zaoszczędzić nawet 3,5 tys. zł rocznie, a ekologiczne ogrzewanie domu tą metodą o mocy 3 kW ok. 2 tys.
Eko fotowoltaika w praktyce: jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?
Zastanawiasz się, czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze działki, gdy planujesz ekologiczne ogrzewanie domu panelami PV? A może to w projekcie architektonicznym należy coś uwzględnić?
Warto, żebyś wiedział, że u nas, w Sunday Polska, możesz skontaktować się z nami w celu bezpłatnej konsultacji projektu. Pomożemy Ci wówczas ustalić, jakie zapotrzebowanie energetyczne ma Twój ekologiczny dom, sprawdzimy w projekcie kąt nachylenia dachu i zacienienie, pomożemy ustalić trasy okablowania oraz przygotujemy dla Ciebie dokumentację niezbędną do podłączenia budynku do zakładu energetycznego.
Porady jak uwzględnić ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką jeszcze przed startem budowy
- Wybierz działkę, która ma dobry dostęp do słońca. Raczej nie wybieraj takiej, gdzie sąsiadujące budynki lub drzewa są wysokie i mogłyby rzucać cień na większą część dachu.
- Pamiętaj, że eko fotowoltaika jest najbardziej wydajna, gdy montuje się ją na dachu od strony południowej. To tam najlepiej zamontować instalację.
- Porozmawiaj z architektem, aby Twój ekologiczny dom miał nachylenie dachu 30-45 stopni. Jest to najlepszy kąt dla działania systemów fotowoltaicznych – ekspozycja na słońce jest wówczas najwyższa.
- Uwzględnij trasy kablowe dla systemu fotowoltaicznego (którędy ma iść okablowanie z dachu do falownika).
- Upewnij się, że połać dachu jest wystarczająco duża, aby eko fotowoltaika rzeczywiście była w pełni wydajna. Dla mocy 5 kW, potrzeba ok. 25-30 m2.
Ekologiczny dom a dobór mocy instalacji fotowoltaicznej
Zastanawiasz się, czy eko fotowoltaika zaspokoi potrzeby energetyczne Twojej rodziny? Warto wiedzieć, że przeciętny polski dom jednorodzinny (w tym również ekologiczne domy) zużywa w skali roku około 4200 kWh energii elektrycznej. Zakładając, że zainstalujesz moduły fotowoltaiczne po południowej stronie dachu, to dla zaspokojenia Twoich potrzeb wystarczy eko fotowoltaika o mocy ok. 5 kW.
Jeżeli z kolei chcesz dokładnie obliczyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej na podstawie sprzętów, z jakich korzystasz, to w osobnym artykule dokładnie tłumaczyliśmy, jak to zrobić. Sprawdź wzór i porady. Ekologiczne ogrzewanie domu zależy również od rzeczywistych potrzeb domowników.