Ile czasu trwa montaż instalacji fotowoltaicznej dla firmy?
Czas trwania montażu instalacji fotowoltaicznej dla firmy lub rolnika uzależniony jest od tego, jak duża jest inwestycja, a także od panujących warunków pogodowych, dlatego ustalany jest indywidualnie.
Czy jeśli za kilka lat będę potrzebował zmienić siedzibę firmy, mogę zabrać ze sobą instalację fotowoltaiczną?
Istnieje możliwość przeniesienia instalacji fotowoltaicznej, jednak należy wziąć pod uwagę, że może być to nieopłacalne ze względu na konieczność dostosowania instalacji do nowego budynku. Może okazać się, że konieczne będzie zastosowanie zupełnie innego systemu montażowego, okablowania itd. Należy też pamiętać aby demontaż i ponowny montaż zgłosić do OSD i PSP.
Jakie są warunki otrzymania dofinansowania na instalację fotowoltaiczną z programu "Czyste Powietrze"?
Program "Czyste Powietrze" zapewnia dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną w kwocie 5 000 zł dla instalacji o mocy 2-10 kW, jednak tylko w przypadku jednoczesnej wymiany nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, którego wymagania techniczne zostały określone w programie.
Jakie dofinansowanie można otrzymać przy inwestycji w instalację fotowoltaiczną z programu "Mój Prąd"?
Nabór wniosków do IV edycji programu „Mój Prąd” rozpoczyna się 15 kwietnia 2022 r. i będzie prowadzony przez NFOŚiGW do wyczerpania przygotowanej puli pieniędzy. IV edycja programu „Mój Prąd” będzie przeznaczona dla osób fizycznych, którzy będą rozliczani według obowiązującego od 1 kwietnia 2022 r. systemu net-billing, a także obowiązującego do 31 marca 2022 r. systemu net-metering – jednak pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń, potwierdzonego przez OSD. Maksymalne dofinansowanie na mikroinstalacje wraz z magazynami energii może sięgnąć do 20 500 złotych.
Jaka ulga na instalację fotowoltaiczną przysługuje na dom jednorodzinny?
W przypadku inwestycji w instalację fotowoltaiczną dla domu, możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, rozliczając się z fiskusem korzystając z podatku według skali podatkowej (17 proc. i 32 proc.), według 19 proc. stawki podatku, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ulga w wysokości do 53 000 zł przysługuje podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, który jest oddany do użytku, a także opłacany jest od tej nieruchomości podatek. Warunkiem odliczenia w ramach ulgi jest to, żeby dane wydatki nie były wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.