Vademecum fotowoltaiczne

Dowiedz się, czym jest instalacja fotowoltaiczna, z czego się składa i jak to się wszystko zaczęło w kilka minut.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

1. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd.

2. Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny do Twojego domowego użytku.

3. Niewykorzystany prąd zmienny jest wysyłany do sieci i gromadzi się na Twoim koncie u dostawcy energii, abyś wykorzystał go w dogodnym dla Ciebie momencie.

dom

Główne elementy instalacji fotowoltaicznej to:

PANELE FOTOWOLTAICZNE

Najważniejszą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.

Panele to najbardziej kosztowna część instalacji. Ilość potrzebnych paneli słonecznych zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób wyznacza się maksymalną moc systemu, której nie opłaca się przekraczać ze względu na aktualnie obowiązujące rozliczenia energii odprowadzonej do sieci.

Przykład:
Średni miesięczny rachunek za prąd to 200 zł
Oznacza to, że rocznie zużywasz około 4500 kWh
Aby pokryć roczne zapotrzebowanie na energię potrzebujesz około 16-18 paneli fotowoltaicznych.

Panele można zainstalować na dachu budynku lub na gruncie. Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Łatwo więc policzyć, że do montażu kilkunastu paneli konieczna będzie całkiem spora przestrzeń. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu technicznego, którego celem jest dobranie optymalnej lokalizacji i rozłożenia paneli.

INWERTER

Kolejny kluczowy element instalacji to inwerter. Jego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (produkowanego przez panele) na prąd zmienny, czyli taki jakiego potrzebujemy do zasilania urządzeń elektrycznych w naszym domu.

Wygenerowany w ten sposób prąd zmienny jest wprowadzany do instalacji elektrycznej, dzięki czemu możemy z niego korzystać bezpośrednio, natomiast jego niewykorzystany nadmiar jest wysyłany z powrotem do sieci. Ilość prądu wpuszczonego do sieci jest zliczana przez specjalny dwukierunkowy licznik montowany przez operatora sieci energetycznej.

Niektóre z inwerterów posiadają moduł wi-fi, który umożliwia podłączenie instalacji do sieci internetowej oraz obserwowanie uzysków z instalacji na stronie www lub specjalnej aplikacji na telefon.

SYSTEM MONTAŻOWY

System montażu to bardzo ważna część instalacji. Zapewnia on prawidłowe zamocowanie ogniw, wentylację paneli i pozostanie ich na swoim miejscu podczas burzy lub silnego wiatru.

W zależności od pokrycia dachu oraz jego nachylenia dobierany jest odpowiedni system mocowania. Systemy mocujące na grunt lub płaski dach zazwyczaj nie potrzebują przytwierdzania ich do podłoża czy dachu. W zamian posiadają odpowiedni balast, który równoważy ich ciężar. Dach płaski musi posiadać wtedy odpowiednią wytrzymałość na dodatkowe obciążenie.

OKABLOWANIE I ZABIEZPIECZENIA

Kolejny element instalacji do okablowanie w skład którego wchodzi:
Okablowanie części stałoprądowej (DC) łączące panele PV z falownikiem. Ten przewód znajduje się głównie na zewnątrz, dlatego niezmiernie ważna jest odpowiednia izolacja zabezpieczająca go przed działaniem ekstremalnych warunków zewnętrznych.

Okablowanie części zmiennoprądowej (AC) pomiędzy falownikiem a rozdzielnią (skrzynką bezpieczników).

W skrzynkach DC umieszczane są zabezpieczenia systemu fotowoltaicznego. Bardzo ważne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń chroniących całość instalacji przed potencjalnymi usterkami – to gwarancje długoletniej żywotności instalacji.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

 • Oszczędność

  Darmowa energia elektryczna wytwarzana na miejscu - Czysty zysk wynikający z oszczędności na rachunkach za prąd

 • Niezależność

  Niezależność od wzrostu cen prądu -

 • Bezpieczeństwo

  Wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju dzięki zwiększeniu udziału odnawialnej energetyki rozproszonej kosztem zcentralizowanej energetyki tradycyjnej (Unikanie sytuacji, w której konieczne jest wprowadzenie 20 stopnia zasilania) - Rozproszona struktura – brak konieczności przesyłania energii na duże odległości

 • Komfort i wygoda

  - W 100% bezobsługowy system produkcji prądu - Bardzo niska awaryjność instalacji - Długi czas działania instalacji (gwarancja mocy paneli: 25 lat , gwarancja 15 lat na uszkodzenia mechaniczne paneli oraz na inwerter) - Prosta instalacja – bez konieczności przebudowy domu ani pozwoleń budowlanych - Możliwość monitorowania działania instalacji online

 • Ekologia

  - Wykorzystanie energii ze środowiska naturalnego - Brak emisji CO2