Utrata wydajności paneli fotowoltaicznych wynosi około 0,5% rocznie. Jednak ze względu na to, że branża fotowoltaiczna to wciąż dynamicznie zmieniająca się dziedzina, na trwałość instalacji wpływ ma kilka czynników i może się ona różnić od przeszłych modeli. Ogromne znaczenie ma między innymi proces produkcyjny, a konkretniej dbałość o to, aby panel fotowoltaiczny nie miał żadnych wad fabrycznych i uszkodzeń. Innym aspektem, który może wpłynąć na obniżenie żywotności instalacji fotowoltaicznej, jest pogoda. Należy jednak zaznaczyć, że obecne panele mają wysoką odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne, a ich wpływ pozostaje zindywidualizowany w zależności od pory roku, klimatu czy konkretnej lokalizacji instalacji PV. W optymalnych warunkach żywotność paneli PV może sięgnąć nawet kilkudziesięciu lat.
Uważa się, że panele fotowoltaiczne mogą osiągnąć żywotność na poziomie nawet 40 lat. Dobrym przykładem jest chociażby najstarsza instalacja funkcjonująca w Szwajcarii.
Ponadto, panele posiadają długą gwarancję – nawet do 15 lat na produkt i do 30 lat na uzysk.
W 1982 roku w Szwajcarii podłączono najstarszy system fotowoltaiczny. Wówczas w Laguno uruchomiono najstarszą on-gridową instalację fotowoltaiczną. W 2002 roku, czyli po 20 latach eksploatacji dla 59 proc. modułów stwierdzono degradację na poziomie mniejszym niż 10 proc. 35 proc. modułów wykazało degradację na poziomie 10-20 proc., a tylko 6 proc. modułów miała moc o 80 proc. mniejszą od początkowej mocy nominalnej. Warto również dodać, że obecne kryteria gwarancji, które uwzględniały spadek mocy nominalnej o maksymalnie 20 proc. początkowej mocy, zachowało około 60-70 proc. modułów
Prognozowana sprawność paneli fotowoltaicznych jest ściśle związana z jakością zapewnioną przez producenta ogniw fotowoltaicznych, natężeniem promieniowania słonecznego i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Tylko w jaki konkretnie sposób warunki pogodowe wpływają na wydajność ogniw?
Istnieje kilka cennych wskazówek w zakresie samodzielnego dbania o panele fotowoltaiczne.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby:
Z reguły panele fotowoltaiczne nie wymagają naszej ingerencji. Warto jednak monitorować ich stan oraz wykonywać okresowe przeglądy.
Chcesz dowiedzieć się więcej?