Nie ulega wątpliwości, że odliczanie fotowoltaiki od podatku rolnego, to temat, który w czasach rosnących kosztów prowadzenia działalności, jest zagadnieniem niezwykle popularnym. Na co zwrócić uwagę, aby odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego było możliwe i w jaki sposób można to zrobić?
Koszty eksploatacyjne, w tym rachunki za prąd w branży rolniczej stanowią ogromną część wydatków ponoszonych co miesiąc przez prowadzących gospodarstwa rolne. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pomoże je obniżyć, a inwestycja zwróci się już w trakcie 3 do 5 lat.
W kontekście korzyści finansowych, należy również wspomnieć o uldze inwestycyjnej, pozwalającej na odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego. Ile wynosi ulga inwestycyjna i w jaki sposób ją uzyskać?
Ustawa o podatku rolnym (art. 13. ust. 1) jednoznacznie określa, że każdy podatnik rolny, inwestujący w urządzenia, które służą ochronie środowiska naturalnego lub pozyskiwaniu energii z naturalnych, odnawialnych źródeł, może ubiegać się o przyznanie ulgi inwestycyjnej. Rolnik, który spełnia te warunki, może ubiegać się o odliczenie kosztów na poziomie 25% (poniesionych w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej) nie później niż w okresie 15 lat po inwestycji.
Ulga przysługuje każdemu podatnikowi rolnemu, co oznacza, że również tym, którzy rozliczają się według zasad ryczałtu. Aby zostać beneficjentem ulgi, można być osobą prawną, fizyczną lub jednostką organizacyjną. Należy zwrócić uwagę, że niewykorzystana kwota ulgi, jaka przysługuje podatnikowi, przechodzi na jego następców.
Uwaga – ulga inwestycyjna nie przysługuje na mocy prawa. Aby ją otrzymać, konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie. Decyzja o przyznanie ulgi inwestycyjnej może zostać wydana przez wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Ponadto odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego jest możliwe wyłącznie po zakończeniu inwestycji.
Przede wszystkim na to, że wniosek powinien zawierać pełne zestawienie poniesionych kosztów związanych z inwestycją. Ponadto, ulga inwestycyjna obowiązuje tylko na terenie gminy, gdzie została zrealizowana dana inwestycja. Jeżeli rolnik ubiega się o ulgę inwestycyjną z instalacji fotowoltaicznej, która została zamontowana poza granicami urzędu gminy, otrzymanie zwrotu nie będzie możliwe.
Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego jest możliwe tylko jeśli zakup instalacji nie został wcześniej współfinansowany ze środków publicznych, takich jak preferencyjne pożyczki, kredyty lub dotacje unijne. Osoby, które ubiegają się o ulgę inwestycyjną, nie mogą jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie z jednego z dostępnych programów, na przykład z programu Agroenergia. Więcej o dostępnych programach oferujących dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych znajdziesz tutaj.
Dodatkowo, ulga inwestycyjna może zostać przyznana na instalacje fotowoltaiczne wtedy, gdy energia jest produkowana wyłącznie na potrzeby gospodarstwa rolnego. Mowa na przykład o zasilaniu maszyn i urządzeń rolniczych, a także oświetleniu budynków gospodarczych. Energia podlegająca uldze inwestycyjnej nie może być wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego i domowego jednocześnie.
Chcesz dowiedzieć się więcej?