Nieustannie rosnące ceny prądu coraz częściej motywują użytkowników domów jednorodzinnych do tego, aby stać się niezależnym w kwestii produkcji energii elektrycznej. Taką możliwość daje instalacja fotowoltaiczna, dzięki której możemy zmniejszyć nasze rachunki za prąd do minimum. Pozostaje tylko pytanie – gdzie ją zamontować?
Czy rzeczywiście warto podjąć decyzję o montażu fotowoltaiki na gruncie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy przede wszystkim od warunków technicznych i stopnia nasłonecznienia występujących na terenie gospodarstwa domowego. Dlatego zanim zdecydujemy się na montaż instalacji PV, musimy przeanalizować możliwości, jakie daje nam nasz dom i działka.
Zastosowanie fotowoltaiki na gruncie ma szereg zalet. Z reguły powierzchnia gruntu jest większa niż dachu domu, dlatego w sytuacji gdy spodziewamy się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wraz z upływem lat wzrośnie, zamontowanie instalacji na gruncie gwarantuje nam elastyczne podejście pod kątem zwiększenia mocy naszej instalacji poprzez montaż dodatkowych modułów fotowoltaicznych.
Dodatkowym atutem jest łatwy dostęp do fotowoltaiki na gruncie pod kątem chociażby okresowego czyszczenia z pyłków w sezonie wiosenno-letnim czy w sezonie zimowym – odśnieżania, gdy nastąpi taka konieczność. Nie ulega wątpliwości, że te czynności wykonywane przy instalacji zamontowanej na dachu są bardziej wymagającym procesem, niż w przypadku przeprowadzenia tych działań w przypadku paneli zamontowanych na gruncie.
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie ma również swoje wady – przede wszystkim wiąże się z ryzykiem pod kątem wystąpienia wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Mogą one pojawić się m.in. ze względu na ingerencję osób trzecich, choć i to zależne jest od umiejscowienia na gruncie (jeśli panele znajdą się w głębi działki bez możliwości ingerencji osób trzecich, wówczas ryzyko jest bardzo znikome). Zamontowanie fotowoltaiki na gruncie jest też bardziej kosztownym procesem niż instalacja instalacji PV na dachu budynku. Wyższe koszty wiążą się głównie z koniecznością wykorzystania konstrukcji pod panele o wyższym stopniu zaawansowania.
Kiedy warto zdecydować się montować instalację fotowoltaiczną na gruncie? Jednym z powodów jest brak odpowiedniej powierzchni dachu. W innym przypadku może to być nieodpowiednio ukierunkowany dach względem słońca, co uniemożliwiłoby wydajną pracę paneli lub niewłaściwe poszycie dachowe – np. eternit na dachu czy nieprawidłowo zamontowane poszycie dachu. Powodów jednak może być więcej, dlatego zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty, który wykona na naszej działce bezpłatny audyt m.in. celem określenia miejsca montażu instalacji PV. Chcesz dowiedzieć się więcej?