Obecnie w branży fotowoltaicznej występuje kilka rodzajów urządzeń dokonujących zmiany prądu stałego na prąd zmienny. Mowa między innymi o inwerterach i mikroinwerterach. Czym się od siebie różnią i jakie zalety i wady charakteryzują wymienione urządzenia?
Mikroinwerter jest wykorzystywany przy instalacjach fotowoltaicznych i można powiedzieć, że jest to swego rodzaju mały inwerter – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (DC) jaki jest generowany przez panele fotowoltaiczne na niezbędny do pracy urządzeń elektrycznych prąd zmienny (AC). Pierwszą jednak szczególną różnicą między mikroinwerterami a inwerterami jest to, ile paneli fotowoltaicznych może z nimi współpracować. Mikroinwerter jest przeznaczony do pracy zazwyczaj z jednym modułem, choć na rynku można spotkać się już także z mikroinwerterami obsługującymi więcej niż jeden moduł. Inwerter z kolei współpracuje z całą instalacją fotowoltaiczną.
Drugą kwestią jest także jego rozmiar – mikroinwerter charakteryzuje się zazwyczaj mniejszymi wymiarami. Ponadto, od standardowego inwertera odróżnia go również zazwyczaj mniejsza moc.
Współpraca instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami polega na tym, że każdy panel fotowoltaiczny jest podłączony do jednego mikroinwertera. Wówczas, w przypadku różnych prądów pracy poszczególnych paneli fotowoltaicznych, co przy podłączeniu do jednego inwertera skutkowałyby obniżeniem prądu w całym łańcuchu modułów, a tym samym spadkiem mocy, w sytuacji zastosowania mikroinwerterów, przy którym każdy moduł fotowoltaiczny optymalizowany jest osobno, nierówna moc modułów fotowoltaicznych nie miałaby wpływu na wydajność instalacji fotowoltaicznej.
Wśród najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznych, gdzie stosowane są mikroinwertery, możemy wymienić optymalizację wydajności instalacji w procesie produkowania energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ w tej sytuacji każdy moduł PV działa niezależnie, co w efekcie gwarantuje maksymalne wykorzystanie energii słonecznej niezbędnej do wyprodukowania odpowiedniej ilości prądu.
Oprócz tego stosowanie mikroinwerterów fotowoltaicznych umożliwia stałe monitorowanie całej instalacji, jak również poszczególnych ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu możemy w prosty sposób sprawdzić, które z ogniw nie pracują wystarczająco wydajnie.
Warto również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa, ponieważ mikroinwertery nie wymagają wykorzystywania przewodów wysokiego napięcia prądu DC. Taka konieczność zachodzi w momencie stosowania instalacji z inwerterem solarnym.
Jednak co najważniejsze, w momencie uszkodzenia jednego z ogniw fotowoltaicznych lub mikroinwertera, pozostałe elementy instalacji PV będą zdolne do działania i produkcji energii elektrycznej.
Stosowanie mikroinwerterów jest rozwiązaniem równie niezawodnym co standardowego inwertera. Należy jednak pamiętać, że to małe urządzenie ma również swoje ograniczenia – a pierwszym z nich może być z pewnością cena, która jest z reguły wyższa niż w przypadku standardowego inwertera. Ponadto, mikroinwerter może nie współpracować z każdym modułem fotowoltaicznym (szczególnie problematyczna jest współpraca z modułami cienkowarstwowymi). Do ograniczeń możemy również zaliczyć trudne warunki pracy – mikroinwertery są montowane tuż pod modułem fotowoltaicznym, a to oznacza, że latem będą narażone na bardzo wysokie temperatury, z kolei zimą na bardzo niskie. Te skrajne temperatury przekładają się z kolei na żywotność.
Mimo wszystko, mikroinwertery są wykorzystywane w instalacjach, gdy zachodzi taka potrzeba. Szczególnie w przypadkach, gdy na dachu mogą wystąpić problemy z zacienieniem czy w sytuacji, gdy inwestor chce stopniowo rozbudowywać instalację albo gdy moduły muszą być ustawione pod różnymi kątami i azymutem.
Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Jest to pytanie na tyle indywidualne, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zanim podejmiemy decyzję o tym, jaki inwerter chcemy użyć w naszej instalacji, najlepiej spotkać się z Doradcą Techniczno-Handlowym, który przeprowadzi bezpłatny audyt i dostosuje instalację do naszych potrzeb, a także możliwości budynku.