Ceny prądu. Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej w 2020 r.?

Coraz więcej mówi się o tym, że ceny prądu w Polsce stale rosną. Ile jest w tym prawdy? Czy powinieneś się bać, że za chwilę przestanie Ci wystarczać na rachunki? A może są jakieś alternatywne źródła pozyskania energii? O tym i o wielu innych ciekawostkach dowiecie się z tego artykułu.

Ile kosztuje 1kWh energii elektrycznej w Polsce?

Zużycie energii rozlicza się w jednostkach zwanych kilowatogodzinami (w skrócie kWh). Dokładniej, jednostka kWh pokazuje jaka ilość energii została pobrana w ciągu 1 godziny przez urządzenie o mocy 1000 W (czyli 1 kW). Jak przekłada się to na rzeczywiste domowe wydatki?

Przeciętny telewizor o przekątnej równej 50” posiada ok. 60W mocy. Używany średnio przez 4 godziny dziennie zużywa w ciągu dnia 0,24 kWh, co rocznie daje ok. 87 kWh. Średnia cena prądu w Polsce w 2020 roku wynosi 0,61 zł za 1 kWh. Oznacza to, że w skali roku rachunek za używanie takiego telewizora wyniesie ok. 51,10 zł. Oczywiście aktualna cena energii w Polsce zależy od dokładnego regionu oraz dostawcy.

Jak to obliczyć?

60 W * 4 godziny : 1000 = 0,24 kWh dziennie / zużycie prądu dziennie

0,24 kWh * 0,61 zł = 0,14 zł /koszt dzienny

0,14 zł * 365 dni = 51,10 zł /koszt roczny

Co się składa na koszt 1kWh?

Aby przeanalizować to, za co tak naprawdę płacimy warto jest przyjrzeć się dokładnemu rozliczeniu kosztów za energię elektryczną. Co wchodzi w jej skład? Poznajmy odpowiedź:

  • cena energii, czyli to, za co tak naprawdę płacimy – zależy w dużej mierze od aktualnej sytuacji na rynku i jest najbardziej zmienną wartością spośród wszystkich składowych
  • koszty przesyłowe – jest to stała opłata pobierana przez dostawcę energii, który w ten sposób pokrywa swoje koszty konserwacji i ewentualnych napraw sieci przesyłowych
  • podatek VAT i akcyza – czyli koszty, jakie odprowadzamy dla Państwa za korzystanie z energii
  • podatki i opłaty lokalne – jeśli takie są nałożone w danej miejscowości
  • opłata abonamentowa – jest to stała opłata naliczana przez dostawcę energii związana z obsługą nas, czyli klientów (są w nią wliczone generowanie i dostarczanie rachunków oraz odczyty liczników)
  • opłata przejściowa – dotyczy wynagrodzenia za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego, a jej wysokość zależy od rocznego zużycia energii przez dane gospodarstwo
  • opłata jakościowa – pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.

Aktualne ceny prądu w podziale na dostawców

Jak już wspomnieliśmy, cena energii elektrycznej, jaką płacimy zależy przede wszystkim od dostawcy oraz regionu Polski, w jakim się znajdujesz.

Najtaniej jest w warszawie i okolicach

Najtańszym prądem mogą się cieszyć w naszym kraju mieszkańcy jego centrum – a więc okolic Warszawy. Dostawcą energii jest tam firma Innogy – kupując prąd w tej samej firmie można uzyskać stawkę równą 0,53 zł za 1 kWh.

Najdrożej w północnej części kraju

Najdrożej za prąd płacą mieszkańcy północnej Polski. Ceny u tego dostawcy nie różnią się zbytnio względem firm, które prowadzą sprzedaż prądu na tym terenie i są względnie stałe – przeciętnie 0,67 zł za 1 kWh.

Rodzaje taryf w Polsce – czym się od siebie różnią?

W Polsce funkcjonują dwie taryfy, z których każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Czym różnią się oznaczenia G11 oraz G12? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy rozszyfrować skróty.

Co oznacza G11 i G12?

Litera G

Po pierwsze – litera G oznacza, że energia jest doprowadzana do gospodarstwa domowego. Oczywiście całkiem inne warunki rozliczania i taryfy posiadają przedsiębiorstwa, dlatego jest to tak istotne.

Pierwsza cyfra

Pierwsza cyfra – 1 – oznacza z kolei, że dostarczana energia elektryczna jest zużywana przez urządzenia o łącznej mocy umownej nie większej niż 40 kW. Druga cyfra to natomiast oznaczenie stref. 1 mówi nam o tym, że cena energii jest stała zarówno w ciągu dnia, jak i nocy, bo jest to “jedna strefa”.

Druga cyfra

2- informuje z kolei, że cena zużywanego prądu różni się w ciągu dnia i w nocy (za dnia jest wyższa, a w godzinach nocnych niższa). Istnieje jeszcze swoista “podtaryfa” oznaczona symbolem G12w. Oznacza ona, że w weekendy ceny prądu są liczone w ramach nocnej stawki taryfy G12, natomiast od poniedziałku do piątku na normalnych jej zasadach.

Najpopularniejsze taryfy prądu – którą wybrać dla domu

Wybór taryfy jest zależny od każdego indywidualnie, jednak większość Polaków wybiera taryfę G11, gdyż jej stawki są zdecydowanie niższe niż dzienne stawki w taryfie G12. Oczywiście można się zastanawiać nad wyborem alternatyw w postaci G12 lub G12w, jednak warto uświadomić sobie, że większość spraw, do których niezbędna jest energia elektryczna, wykonujemy jednak za dnia.

Zapowiadane podwyżki cen prądu w polsce

Co roku mówi się o zapowiadanych w naszym kraju podwyżkach cen prądu. Jak wygląda to w chwili obecnej? Wydaje się, że podwyżki po zakończeniu okresu panującej w 2020 roku pandemii są nieuniknione. Już przed jej samym rozpoczęciem mówiło się o podwyżkach rzędu do 30% do nawet 60%. Nie da się ukryć, iż takie podwyżki dla gospodarstw domowych mogą stanowić poważne utrudnienie w codziennym życiu.

Fotowoltaika – sposób na oszczędność na prądzie

Jednym z dobrych i trwałych sposobów na ograniczenie kosztów, jakie ponosimy za korzystanie z energii elektrycznej, jest jej samodzielne wytwarzanie. Z pomocą przychodzi tu fotowoltaika od Sunday Polska oferująca szeroki zakres możliwości pozyskania energii na swój domowy użytek. Dzięki temu w ciągu roku można zaoszczędzić naprawdę duże pieniądze, a koszty instalacji fotowoltaicznej potrafią bardzo szybko się zwrócić.