Dla kogo instalacja fotowoltaiczna? Ogniwa fotowoltaiczne w domu, firmie i rolnictwie.

Ceny prądu nieustannie rosną. W 2020 przewidywany jest skokowy wzrost cen energii elektrycznej. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć wysokich rachunków za prąd. Jest nim fotowoltaika. Bez różnicy, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy chcesz obniżyć wydatki na energię elektryczną w Twojej firmie lub gospodarstwie rolnym. Z artykułu dowiesz się dla kogo jest instalacja fotowoltaiczna, a także poznasz różne przykłady zastosowań ogniw fotowoltaicznych.

Co to jest fotowoltaika? Jakie korzyści daje instalacja fotowoltaiczna?

Tradycyjny sposób wytwarzania energii elektrycznej oparty jest na paliwach kopalnych lub na atomie. W Polsce aż 80% energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla. To przestarzały i kosztowny sposób wytwarzania prądu, a jednocześnie bardzo szkodliwy dla środowiska. Alternatywą dla energii elektrycznej powstającej w elektrowniach węglowych są odnawialne źródła energii (OZE). Jednym z najważniejszych jest fotowoltaika, która do produkcji prądu wykorzystuje ogólnodostępną i darmową energię promieniowania słonecznego. Prąd produkuje się sam. Wszystko odbywa się automatycznie i bez potrzeby Twojej ingerencji. Prawdopodobieństwo awarii jest bliskie zeru, a nawet jeśli się zdarzy, każda z nich podlega gwarancji.

Główne korzyści płynące z zastosowania fotowoltaiki:

 1. Obniżenie rachunków za energię elektryczną.
 2. Przy wykorzystaniu ulgi termomodernizacyjnej, szybki zwrot z inwestycji w fotowoltaikę już po 4,5 roku i kolejne 35 lat z prądem za darmo!
 3. Energia przyjazna środowisku: nie hałasuje, poddaje się recyklingowi, nie emituje CO2.
 4. Niezależna od dostaw energii elektrycznej z sieci.
 5. Możliwość magazynowania nadwyżek energii w sieci w przypadku osób fizycznych i możliwość odsprzedaży nadwyżek wytworzonej energii w przypadku firm.
 6. Długa żywotność paneli fotowoltaicznych – ok. 40 lat.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna? Przykłady zastosowania fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób prywatnych. Korzyści płynące z przejścia na panele fotowoltaiczne doceniają także przedsiębiorcy, w tym rolnicy.

fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu domu jednorodzinnego to przede wszystkim sposób na uniezależnienie się od drożejącej wciąż energii elektrycznej, a co za tym idzie, wysokich rachunków za prąd.

Możliwość magazynowania nadwyżek energii w sieci

Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna on-grid, czyli taka, która jest podłączona do sieci energetycznej. Umożliwia ona magazynowanie nadwyżki wytworzonej energii w sieci oraz jej odbiór, wtedy kiedy tego potrzebujesz. Dlaczego to takie ważne? Idealnie byłoby, gdyby energia wytworzona przez Twoje panele była zużywana na bieżąco. W praktyce, nie zawsze jest to możliwe. Dzieje się tak, ponieważ PV wytwarza prąd w ciągu dnia, gdy ludzie są w pracy, a prąd zużywamy głównie rano i wieczorem. Właśnie w takich momentach, nadwyżki wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii są przesyłane do sieci, która staje się dla nich swoistym magazynem. Zmagazynowana nadwyżka prądu może być odebrana w dowolnym momencie, np. w nocy, kiedy prąd przestaje być wytwarzany przez instalacje. Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, zakład energetyczny do rozliczeń zmagazynowanej i pobranej energii, używa systemu opustów. Wysokość opustów zależna jest od wielkości instalacji, którą posiadasz. Właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW za każdą 1 kWh oddaną do sieci mogą sobie odebrać 0,8 kW. Właściciele instalacji powyżej 10 kW do 50 kW mogą odebrać 0,7 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci. Po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego, zakład energetyczny poinformuje Cię o bilansie rozliczanej energii. Całość transakcji odbywa się bezgotówkowo – wyłącznie za pomocą odpowiednich zapisów na rachunku.

Dlaczego fotowoltaika bardziej się opłaca niż prąd z sieci?

Wysokość cen prądu zależna jest od wielu czynników, na które nikt z nas nie ma bezpośredniego wpływu. W ostatnim czasie, ceny prądu znacznie wzrosły. Eksperci już teraz przewidują, że w 2020 roku czekają nas kolejne skokowe wzrosty cen. Ta sytuacja wywołuje ogólną atmosferę niepewności , która każe poszukiwać alternatywnych, bardziej opłacalnych źródeł energii. Właśnie dlatego, coraz więcej ludzi decyduje się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zasilanie swoich gospodarstw domowych energią ze Słońca. Wśród wszystkich OZE największą popularnością cieszy się fotowoltaika. Przewiduje się, że w roku 2020 fotowoltaika stanie się jedną z wiodących technologii OZE. Porównując 1 kwartał 2019 roku, z 1 kwartałem ubiegłego roku, łączna moc przyłączonych do sieci instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 120%. Tak duże zainteresowanie fotowoltaiką wynika także z możliwości wsparcia inwestycji w panele ulgą inwestycyjną (termomodernizacyjną). W 2019 z ulgi termomodernizacyjnej na instalację fotowoltaiczną mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy inwestują w termomodernizację. W ramach ulgi inwestycyjnej można odliczyć zakup ogniw fotowoltaicznych, jak i całego osprzętu, a także koszt wykonania projektu instalacji fotowoltaicznej oraz koszt wszystkich innych usług związanych z montażem fotowoltaiki. W ramach ulgi inwestycyjnej możesz odliczyć do 53 tys. zł poniesionych wydatków na instalację fotowoltaiczną, przez okres 6 lat. W zależności od grupy podatkowej, możesz zyskać nawet 16 960 zł! Więcej na ten temat: Ulga termomodernizacyjna. Otrzymaj do 16 960 zł zwrotu kosztów. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.

Jak szybko zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Dzięki połączeniu ulgi inwestycyjnej oraz kredytu na fotowoltaikę także zyskasz. Przy kredycie na 10 lat wysokość raty będzie porównywalna z sumą Twoich miesięcznych oszczędności na prądzie. Kupując panele o mocy 5kW za gotówkę oraz przy odliczeniu 32% w podatku w ramach ulgi inwestycyjnej, inwestycja zwróci się w mniej niż 4,5 roku. Prąd wytwarzany przez Twoje panele stanie się zupełnie darmowy, a Ty zaczniesz już tylko oszczędzać, podczas gdy inni będą musieli opłacać drogie rachunki za energię elektryczną. Więcej dowiesz się z tego artykułu -> Ile możesz zyskać na panelach fotowoltaicznych?

fotowoltaika dla przedsiebiorców

Fotowoltaika dla przedsiębiorców

Instalacja fotowoltaiczna zasadniczo obniży koszty eksploatacyjne związane z funkcjonowaniem firmy. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki na dachu Twojej firmy lub biurowca, możesz nie tylko w znaczącym stopniu uniezależnić prowadzone przedsiębiorstwo od zewnętrznych dostaw prądu, ale także umożliwić mu uzyskiwanie dodatkowych przychodów z odsprzedawanych nadwyżek wytworzonej energii do sieci publicznej. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale instalując panele fotowoltaiczne, podnosisz wartość zarówno Twojego przedsiębiorstwa, jak i samej nieruchomości. Co więcej, Twoja firma zacznie być postrzegana jako ta, która jest przyjazna środowisku.

Trzy główne korzyści z instalacji fotowoltaicznej dla twojej firmy:

 1. Zyskujesz możliwość samodzielnego zarządzania wytworzoną energią. Możesz ją zużyć, zmagazynować lub odsprzedać.
 2. Zyskujesz system energetyczny na wiele lat. Panele fotowoltaiczne są bezobsługowe i bezawaryjne, a ich trwałość to nawet 40 lat.
 3. Systemy fotowoltaiczne wpływają na podniesienie wartości Twojej firmy i nieruchomości, a także wpływają pozytywnie na jej wizerunek.

Fotowoltaika dla firm – przykłady:

 1. farmy fotowoltaiczne.
 2. montaż paneli fotowoltaicznych na dachach i elewacjach obiektów przemysłowych, a także instalacje na gruncie.
 3. instalacja paneli fotowoltaicznych na biurowcach i dachach przedsiębiorstw.

Produkcja mleka w oparciu o panele fotowoltaiczne:

Estońska firma mleczarska zainstalowała 644 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 174 kW. W okresie letnim, zamontowany system pokrywa prawie 100% zapotrzebowania firmy na prąd, a w okresie zimowym 15%.

Produkcja benzyny w oparciu o panele fotowoltaiczne

Okazuje się, że panele fotowoltaiczne można wykorzystać również w branży paliwowej. Koncern Łukoil stworzył farmę fotowoltaiczną, która zasila rafinerię w Wołgogradzie. Moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 30 MW.

fotowoltaika dla rolnictwa

Fotowoltaika dla rolnictwa

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca? Co zyskasz instalując panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie rolnym? Oto najważniejsze korzyści związane z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznej w rolnictwie:

 1. Zyskujesz niezależność energetyczną, dzięki samodzielnemu wytwarzaniu prądu. Ilość wyprodukowanej energii zależy od Twoich potrzeb, a co za tym idzie od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Uniezależniasz się w ten sposób od ciągle rosnących cen prądu.
 2. Oszczędzasz na darmowym prądzie – mniejsze zużycie prądu dostarczonego przez sieć energetyczną przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Oszczędzone pieniądze możesz zainwestować w Twoje gospodarstwo.
 3. Jesteś bardziej „eko” – produkując tzw. „zieloną energię”, Twoje gospodarstwo rolne staje się bardziej przyjazne środowisku, czym możesz pochwalić się Klientom.
 4. Koszty odpisujesz od podatku – Koszty związane z instalacją fotowoltaiki w Twoim gospodarstwie możesz łatwo zamortyzować, odpisując je od podatku.
 5. Korzystasz z ulg podatkowych – przez 15 lat od instalacji paneli fotowoltaicznych możesz skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej albo obniżyć swój podatek rolny.

Zobacz również:

Historia fotowoltaiki. Jak to się wszystko zaczęło.