Ekologiczne domy – jak zaplanować fotowoltaikę

Jak uwzględnić ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką jeszcze przed startem budowy? Czego potrzebuje Twój ekologiczny dom i jak eko fotowoltaika się w to wpisuje?

Ekologiczne domy – charakterystyka

Przez termin ekologiczny dom rozumie się dom energooszczędny, który zbudowano w sposób przyjazny dla środowiska i z myślą o minimalizacji zanieczyszczeń, jakie budynek może emitować w przyszłości. Skrótowo powiedzieć można, że ekologiczne domy to domy, które:

  • wykorzystują ekologiczne ogrzewanie domu, czyli energię odnawialną (eko fotowoltaika, pompy ciepła, biomasa, energia wiatrowa itp.),
  • do ich budowy wykorzystano przede wszystkim surowce i materiały naturalnego pochodzenia, takie jak drewno czy cegła,
  • dość często mają tzw. projekt bioklimatyczny (wówczas ekologiczny dom z góry projektowany jest tak, aby uwzględnić właściwą orientację budynku w terenie, wykorzystać większą izolację, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ekologiczne ogrzewanie domu itp.)

Ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką – 2 korzyści

  1. Fotowoltaika sprawia, że ekologiczne domy rzeczywiście w żaden sposób nie zanieczyszczają środowiska. Systemy fotowoltaiczne są bezemisyjne, wytwarzają bowiem energię wprost ze słońca. Oznacza to, że Twój ekologiczny dom jednorodzinny wyposażony w taką instalację, może zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.
  2. Ekologiczne ogrzewanie domu przekłada się na realnie niższe rachunki za prąd. W polskich warunkach klimatycznych, fotowoltaika o mocy 5 kW pozwala zaoszczędzić nawet 3,5 tys. zł rocznie, a ekologiczne ogrzewanie domu tą metodą o mocy 3 kW ok. 2 tys.

Eko fotowoltaika w praktyce: jak zaplanować budowę domu z instalacją fotowoltaiczną?

Zastanawiasz się, czy jest coś, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze działki, gdy planujesz ekologiczne ogrzewanie domu panelami PV? A może to w projekcie architektonicznym należy coś uwzględnić?

Warto, żebyś wiedział, że u nas, w Sunday Polska, możesz skontaktować się z nami w celu bezpłatnej konsultacji projektu. Pomożemy Ci wówczas ustalić, jakie zapotrzebowanie energetyczne ma Twój ekologiczny dom, sprawdzimy w projekcie kąt nachylenia dachu i zacienienie, pomożemy ustalić trasy okablowania oraz przygotujemy dla Ciebie dokumentację niezbędną do podłączenia budynku do zakładu energetycznego.

Porady jak uwzględnić ekologiczne ogrzewanie domu fotowoltaiką jeszcze przed startem budowy

  1. Wybierz działkę, która ma dobry dostęp do słońca. Raczej nie wybieraj takiej, gdzie sąsiadujące budynki lub drzewa są wysokie i mogłyby rzucać cień na większą część dachu.
  2. Pamiętaj, że eko fotowoltaika jest najbardziej wydajna, gdy montuje się ją na dachu od strony południowej. To tam najlepiej zamontować instalację.
  3. Porozmawiaj z architektem, aby Twój ekologiczny dom miał nachylenie dachu 30-45 stopni. Jest to najlepszy kąt dla działania systemów fotowoltaicznych – ekspozycja na słońce jest wówczas najwyższa.
  4. Uwzględnij trasy kablowe dla systemu fotowoltaicznego (którędy ma iść okablowanie z dachu do falownika).
  5. Upewnij się, że połać dachu jest wystarczająco duża, aby eko fotowoltaika rzeczywiście była w pełni wydajna. Dla mocy 5 kW, potrzeba ok. 25-30 m2.

Ekologiczny dom a dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Zastanawiasz się, czy eko fotowoltaika zaspokoi potrzeby energetyczne Twojej rodziny? Warto wiedzieć, że przeciętny polski dom jednorodzinny (w tym również ekologiczne domy) zużywa w skali roku około 4200 kWh energii elektrycznej. Zakładając, że zainstalujesz moduły fotowoltaiczne po południowej stronie dachu, to dla zaspokojenia Twoich potrzeb wystarczy eko fotowoltaika o mocy ok. 5 kW.

Jeżeli z kolei chcesz dokładnie obliczyć potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej na podstawie sprzętów, z jakich korzystasz, to w osobnym artykule dokładnie tłumaczyliśmy, jak to zrobić. Sprawdź wzór i poradyEkologiczne ogrzewanie domu zależy również od rzeczywistych potrzeb domowników.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej