Fotowoltaika – co musisz wiedzieć i jak wybrać najlepszą ofertę?

Fotowoltaika jest niczym innym, jak wytwarzaniem energii elektrycznej z promieni słonecznych. Cała instalacja składa się z kilku elementów i za jej pomocą można zmniejszyć zużycie energii cieplnej, czy też zasilać swoje urządzenia domowe, na czym istotnie korzysta środowisko naturalne.

Jak skonstruowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Podstawą instalacji są panele fotowoltaiczne. To za ich pomocą generowana jest energia elektryczna. Jest to możliwe dzięki półprzewodnikowemu złączu P-N, w którym następuje przepływ prądu elektrycznego pod wpływem padających fotonów.  Tak wytworzony prąd stały w panelach fotowoltaicznych trafia do falownika, który przekształca go w prąd przemienny, czyli taki do użytku w naszym domu.

Nad ilością prądu trafiającą do naszego domu czuwa licznik dwukierunkowy. Gdy nie wytwarzamy wystarczająco energii, by zasilić cały dom, to pobiera on niedobór energii z sieci, a w wypadku nadwyżki zajmuje się jej włączeniem do ogólnodostępnej sieci energetycznej. Gdy produkujemy więcej prądu, niż zużywamy, to otrzymujemy 80% lub 70% wysłanej tam energii. Ilość ta zależy od mocy instalacji. 80% odnosi się do instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp, a 70% energii otrzymają właściciele fotowoltaiki o mocy od 10 do 50 kWp.

Jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika?

Podstawową korzyścią jest oczywiście oszczędność. Wytwarzając własną energię, stajemy się niezależni od  rosnących cen prądu, co może pozwolić na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Dodatkowo, do tych oszczędności przyczyniają się programy, które oferują dofinansowanie do fotowoltaiki. Takim programem jest np. “Mój Prąd”, którego III już edycja została zakończona, natomiast planowane jest uruchomienie kolejnej. 

Drugi, ale równie ważny powód to środowisko. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych jest ekologiczna. Dzięki temu  nie zanieczyszczamy środowiska, co w czasach, gdy globalne ocieplenie staje się realnym i wcale nie tak odległym zagrożeniem, jest ogromną zaletą.

Jak sfinansować instalację fotowoltaiczną?

Finansowanie fotowoltaiki może odbyć się na różne sposoby – inwestycję możemy zrealizować za gotówkę lub w kredycie. W przypadku firm, istnieje również możliwość leasingu czy pożyczki. Należy tu od razu zaznaczyć, że część poniesionych kosztów zwraca się dzięki wielu programom dotacji ogólnopolskich czy lokalnych, a także ulgom podatkowym. Podstawowym i najbardziej popularnym programem jest program “Mój Prąd”. W II edycji programu maksymalną kwotą dofinansowania było 5 tysięcy złotych, w III edycji, która jest już zakończona, 3 tysiące złotych. Nie jest jeszcze znana kwota dofinansowania w nowej, IV edycji programu. Zapowiadane jest jednak jego uruchomienie w I kwartale 2022 r.

Kolejnym programem jest “Czyste Powietrze”. Program również przewiduje dofinansowanie do własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej, jednak tylko w przypadku, gdy wykonywana jest jednocześnie termomodernizacja budynku lub wymiana nieefektywnego źródła ciepła na pompę ciepła. Ponadto program dotyczy starszych budynków, a dochód gospodarstwa domowego uprawniający do otrzymania dofinansowania to maksymalnie 100 tysięcy złotych rocznie. W wypadku podwyższonego poziomu progi są miesięczne i wynoszą 1564 zł dla gospodarstw wieloosobowych i 2189 zł w wypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Poza powyższymi programami, możemy także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej polegającej na odliczeniu kosztu fotowoltaiki od podatku w kwocie nieprzekraczającej 53 tysięcy złotych. 

Jak znaleźć najlepszą ofertę fotowoltaiki?

Najprostszy sposób to skorzystanie z rankingów firm fotowoltaicznych, zapoznanie się z opiniami innych klientów, czy też zapytanie o zdanie znajomych, którzy zamontowali taką instalację w swoim domu. W ten sposób możemy dowiedzieć się, które firmy są godne polecenia i czy spełnią nasze oczekiwania, zarówno te montażowe, jak i finansowe. Istotnym jest także umówienie się na konsultację z wybranymi firmami w celu uzyskania oferty na fotowoltaikę. Takie konsultacje w większości są bezpłatne, i Sunday jest jedną z firm, która to oferuje.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej