Ile zyskasz na panelach fotowoltaicznych?

Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce w 2018 roku wyniosła 490 MW. Coraz więcej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przechodzi na panele fotowoltaiczne. Co jest tego powodem? Przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia na ciągle drożejącej energii elektrycznej kupowanej z sieci publicznej. Sprawdź ile możesz zyskać instalując panele fotowoltaiczne w twoim domu.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja pv składa się z:

  • paneli (modułów) fotowoltaicznych;
  • inwertera (falownika);
  • systemu montażowego (konstrukcji wsporczo-nośnej);
  • kabli i konektorów;
  • zabezpieczeń.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które grają pierwsze skrzypce w instalacji fotowoltaicznej. To właśnie one realizują główny cel fotowoltaiki, czyli pozyskiwanie darmowej energii z promieniowania słonecznego. Każdy panel fotowoltaiczny zbudowany jest na bazie połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych.

Inwerter

Z kolei, centrum całej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter – inaczej falownik. Urządzenie to steruje pracą całej instalacji fotowoltaicznej, a jego zadaniem jest transformacja prądu o napięciu stałym w prąd zmienny, którym możemy zasilać wszystkie sprzęty i urządzenia w domu, począwszy od telewizora, aż po kuchenkę elektryczną i suszarkę. Co więcej, inwerter sprawdza moc napięcia wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, dzięki czemu możliwa jest kontrola całej instalacji fotowoltaicznej za pomocą aplikacji mobilnej. Na zainstalowanej na telefonie aplikacji sunday, użytkownik instalacji może m.in. Porównać, w których miesiącach w roku instalacja fotowoltaiczna działa najefektywniej.

Produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną, a zużycie energii w ciągu doby i roku

Produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną

Powyższe dwa wykresy prezentują różnicę w efektywności instalacji fotowoltaicznej względem pory dnia i miesięcy. Oba pokazują jednocześnie, że spadki i wzrosty efektywności instalacji fotowoltaicznej idealnie synchronizują się z poziomem zużycia prądu zarówno na przestrzeni doby, jak i roku. W godzinach, w których zapotrzebowanie na prąd jest najniższe – efektywność instalacji fotowoltaicznej jest najwyższa, dzięki czemu wytworzony w tym czasie prąd może pokryć zapotrzebowanie energii elektrycznej w porach dnia, w których zużycie prądu jest najwyższe. Tak samo, nadwyżki wytworzonej przez panele fotowoltaiczne energii wiosną i latem mogą być spożytkowane w okresie, w którym efektywność instalacji fotowoltaicznej jest najniższa – czyli zimą.

Ile można zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej dla mocy 5kW?

10 lat. Tylko tyle czasu potrzeba, aby inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróciła się, nawet przy wzięciu na ten cel kredytu na okres 10 lat. Co więcej, otrzymasz od nas 25 letnią gwarancję na instalację pv, dzięki czemu zyskujesz jeszcze większe bezpieczeństwo inwestycji.

ekonomia inwestycji w fotowoltaike

Pewnie interesuje cię na czym oparliśmy to wyliczenie? Prezentują to dwie poniższe infografiki.

Ekonomika inwestycji dla mocy 5kW

Do wyliczenia przyjęliśmy, że zapotrzebowanie na energię dla domu jednorodzinnego, przy średnim rocznym zużyciu na poziomie 5000 kwh, kosztuje obecnie ok. 250 zł miesięcznie. Rachunki za prąd nieustannie drożeją, co także wymagało uwzględnienia. Poza tym, oszacowaliśmy dla przyjętej mocy, koszt instalacji fotowoltaicznej – ok. 26 500 zł i wysokość raty kredytu – na poziomie 301 zł.

Ulga podatkowa dla instalacji 5kW

ulga podatkowa dla mocy 5kw

W wyliczeniach uwzględniliśmy również ulgę inwestycyjną na fotowoltaikę (ulgę termomodernizacyjną), o której pisaliśmy już w artykule o uldze termomodernizacyjnej. Ulga na fotowoltaikę skierowana jest do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opłacających podatek według skali podatkowej (stawki 18% lub 32%), jednolitej 19% stawki podatku (podatek liniowy) oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na fotowoltaikę w wysokości do 53 000 zł. Jeśli skorzystasz z ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę to w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 5kw, możesz uzyskać następujące oszczędności.

  • Zwrot podatku dla skali podatkowej 32%: 8 480
  • Zwrot podatku dla skali podatkowej 18%: 4 470

W przełożeniu na raty kredytu zyskujesz tym samym:

  • 28 miesięcy gratis dla skali podstawowej 32%
  • 15 miesięcy gratis dla skali podatkowej 18%

Tylko 5 kroków dzieli cię od instalacji fotowoltaicznej

Teraz, gdy już wiesz jak duże oszczędności uzyskasz inwestując w instalację pv, dowiedz się, ile kroków dzieli cię od montażu instalacji fotowoltaicznej w twoim gospodarstwie domowym.

5 kroków dzieli cię do instalacji fotowoltaicznej

Przeczytaj także o tym:

Dla kogo jest instalacja fotowoltaiczna?