Bez zmywarki, telewizora, mikrofalówki, czy sprzętów RTV trudno wyobrazić sobie codzienne życie. I choć część z nich użytkujesz tylko raz do kilku razy na dzień, to niektóre sprzęty pracują w Twoim domu 24 godziny na dobę. Przykładami takich urządzeń są lodówka i zamrażarka. Czynnikiem, który wpływa na wysokość rachunków za prąd, nie jest jednak tylko i wyłącznie czas ich pracy. Istotna jest również liczba posiadanych sprzętów w domu oraz ich klasy energetyczne. To od ilości watów zużytych w danym czasie przez poszczególne sprzęty zależą przede wszystkim nasze wydatki na prąd. Zobacz, jak sprawdzić, które urządzenia są prawdziwymi złodziejami prądu w Twoim domu.
Nie każde urządzenie zużywa tyle samo energii elektrycznej. W celu obliczenia poboru prądu sprawdź moc danego urządzenia RTV/AGD. Wartość ta wyrażona jest w watach. Odszukać można ją zarówno na opakowaniu produktu, jak i tabliczce znamionowej.
Aby sprawdzić, które urządzenie zużywa najwięcej energii, zorientuj się także, ile czasu poszczególne sprzęty pracują w ciągu dnia:
Sporządzenie listy weryfikującej swoje nawyki pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia prądu i eliminację niekorzystnych przyzwyczajeń.
Producenci sprzętu RTV/AGD oferują swoje produkty w różnych klasach energetycznych. Warunkują one przede wszystkim energooszczędność urządzenia. Klasa energetyczna oznaczona jest literą A oraz znakiem ‘’+’’. Im więcej plusów znajduje się za literą A, tym wyższy jest poziom energooszczędności danego urządzenia. Należy tutaj zaznaczyć, że praca urządzenia o wysokiej klasie energooszczędności może być dłuższa (np.: cykl prania może być dłuższy, niż w przypadku urządzenia niższej klasy energetycznej).
Aby określić zużycie energii, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Do dokonania obliczeń zużycia prądu potrzebujesz takiego wzoru:
moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)
Przykład zużycia prądu dla odkurzacza klasy energetycznej A:
Przykład średniego zużycia prądu przez odkurzacz klasy energetycznej A zakładana moc odkurzacza to 620 W [620 W / 1000 = 0,62 kW]):
0,62 kW * 0,5h = 0,31 kWh
Aby sprawdzić, ile zapłacisz za półgodzinne odkurzanie potrzebować będziesz poniższego wzoru:
ilość zużytych kWh * stawka za energię = koszt zużycia prądu przez urządzenie
Podstawiając dane:
0,31 kWh * 0,61 zł/kWh = 0,19 zł
Koszt na pierwszy rzut oka wydaje się niewielki, dlatego pokażemy Ci to w skali miesięcznej:
koszt (zł) = moc (kW) x liczba godzin pracy x stawka za energię
Podstawiając dane:
x (zł) = 0,62 kW x (3 razy w tygodniu x 0,5h x 4 tygodnie) x 0,61 (zł/kWh) średniej ceny prądu operatora
x = 2,27 zł / miesiąc
Rocznie zatem wydasz 27,24 zł za półgodzinne odkurzanie trzy razy w tygodniu.
Przyjrzeliśmy się najczęściej użytkowanym urządzeniom w domu i wyliczyliśmy, ile w skali roku kosztuje ich praca:
Królowymi rankingu bez wątpienia są kuchenka elektryczna i indukcyjna. Poziom poboru energii elektrycznej przez te urządzenia trudno jednak dokładnie oszacować. Zależy on przede wszystkim od częstości przygotowywania posiłków, a także od ich skomplikowania. Do zrobienia jednych dań potrzebujesz tylko dwóch palników, a do innych aż czterech. Niestety lodówki starszego typu (B i C) zużywają nawet dwukrotnie więcej energii elektrycznej niż nowoczesne urządzenia. Te posiadają wyższą klasę energetyczną. Klasa energetyczna A zużywa około 15% energii więcej niż klasa A+. W przypadku lodówek o klasie energetycznej A++++ zużycie energii jest mniejsze nawet o 40% niż w przypadku niższych klas. Kuchenki indukcyjne zużywają z kolei 25% mniej energii elektrycznej niż płyty ceramiczne.
Pandemia to trudny czas także w kontekście rachunków za prąd. Większa ilość wolnego czasu sprzyja częstszemu korzystaniu ze sprzętów RTV/AGD – telewizora, zmywarki, lodówki i kuchenki. Ponadto, konieczność pracy zdalnej i długiego korzystania z komputera w domu również ma duży wpływ na większe opłaty.
Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Przedstawimy Ci możliwości dla Twojego domu w najkorzystniejszej ofercie, wraz z możliwością otrzymania dotacji i ulgi. Koszt instalacji fotowoltaicznej można obniżyć aż o 54% – sprawdź sam na naszym blogu.