Mikroinwerter – jakie ma zastosowanie i jak działa?

Mikroinwerter fotowoltaiczny – czy warto, jaka jest jego cena i co powinieneś o nim wiedzieć

Obecnie w branży fotowoltaicznej występuje kilka rodzajów urządzeń dokonujących zmiany prądu stałego na prąd zmienny. Mowa między innymi o inwerterach i mikroinwerterach. Czym się od siebie różnią i jakie zalety i wady charakteryzują wymienione urządzenia?

Mikroinwerter – czym się różni od standardowego inwertera?

Mikroinwerter jest wykorzystywany przy instalacjach fotowoltaicznych i można powiedzieć, że jest to swego rodzaju mały inwerter – jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego (DC) jaki jest generowany przez panele fotowoltaiczne na niezbędny do pracy urządzeń elektrycznych prąd zmienny (AC). Pierwszą jednak szczególną różnicą między mikroinwerterami a inwerterami jest to, ile paneli fotowoltaicznych może z nimi współpracować. Mikroinwerter jest przeznaczony do pracy zazwyczaj z jednym modułem, choć na rynku można spotkać się już także z mikroinwerterami obsługującymi więcej niż jeden moduł. Inwerter z kolei współpracuje z całą instalacją fotowoltaiczną.

Drugą kwestią jest także jego rozmiar – mikroinwerter charakteryzuje się zazwyczaj mniejszymi wymiarami. Ponadto, od standardowego inwertera odróżnia go również zazwyczaj mniejsza moc.

Zastosowanie mikroinwertera – jak działa to urządzenie?

Współpraca instalacji fotowoltaicznej z mikroinwerterami polega na tym, że każdy panel fotowoltaiczny jest podłączony do jednego mikroinwertera. Wówczas, w przypadku różnych prądów pracy poszczególnych paneli fotowoltaicznych, co przy podłączeniu do jednego inwertera skutkowałyby obniżeniem prądu w całym łańcuchu modułów, a tym samym spadkiem mocy, w sytuacji zastosowania mikroinwerterów, przy którym każdy moduł fotowoltaiczny optymalizowany jest osobno, nierówna moc modułów fotowoltaicznych nie miałaby wpływu na wydajność  instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są zalety stosowania mikroinwerterów w instalacjach fotowoltaicznych?

Wśród najważniejszych zalet instalacji fotowoltaicznych, gdzie stosowane są mikroinwertery, możemy wymienić optymalizację wydajności instalacji w procesie produkowania energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ w tej sytuacji każdy moduł PV działa niezależnie, co w efekcie gwarantuje maksymalne wykorzystanie energii słonecznej niezbędnej do wyprodukowania odpowiedniej ilości prądu.

Oprócz tego stosowanie mikroinwerterów fotowoltaicznych umożliwia stałe monitorowanie całej instalacji, jak również poszczególnych ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu możemy w prosty sposób sprawdzić, które z ogniw nie pracują wystarczająco wydajnie.

Warto również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa, ponieważ mikroinwertery nie wymagają wykorzystywania przewodów wysokiego napięcia prądu DC. Taka konieczność zachodzi w momencie stosowania instalacji z inwerterem solarnym.

Jednak co najważniejsze, w momencie uszkodzenia jednego z ogniw fotowoltaicznych lub mikroinwertera, pozostałe elementy instalacji PV będą zdolne do działania i produkcji energii elektrycznej.

Inwerter solarny vs mikroinwerter

Stosowanie mikroinwerterów jest rozwiązaniem równie niezawodnym co standardowego inwertera. Należy jednak pamiętać, że to małe urządzenie ma również swoje ograniczenia – a pierwszym z nich może być z pewnością cena, która jest z reguły wyższa niż w przypadku standardowego inwertera. Ponadto, mikroinwerter może nie współpracować z każdym modułem fotowoltaicznym (szczególnie problematyczna jest współpraca z modułami cienkowarstwowymi). Do ograniczeń możemy również zaliczyć trudne warunki pracy – mikroinwertery są montowane tuż pod modułem fotowoltaicznym, a to oznacza, że latem będą narażone na bardzo wysokie temperatury, z kolei zimą na bardzo niskie. Te skrajne temperatury przekładają się z kolei na żywotność.

Mimo wszystko, mikroinwertery są wykorzystywane w instalacjach, gdy zachodzi taka potrzeba. Szczególnie w przypadkach, gdy na dachu mogą wystąpić problemy z zacienieniem czy w sytuacji, gdy inwestor chce stopniowo rozbudowywać instalację albo gdy moduły muszą być ustawione pod różnymi kątami i azymutem.

Czy jest to rozwiązanie dla Ciebie? Jest to pytanie na tyle indywidualne, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Zanim podejmiemy decyzję o tym, jaki inwerter chcemy użyć w naszej instalacji, najlepiej spotkać się z Doradcą Techniczno-Handlowym, który przeprowadzi bezpłatny audyt i dostosuje instalację do naszych potrzeb, a także możliwości budynku.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej