Optymalizator paneli fotowoltaicznych – jak działa?

Optymalizator mocy pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji. Stosuje się go w przypadku niedopasowania prądowo-napięciowego, które pojawia się w przypadku gdy systemy fotowoltaiczne są w części zacienione. Gdzie montuje się optymalizator mocy i jaka jest jego żywotność? Dowiesz się poniżej.

Czym jest i jak działa optymalizator paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych to niewielkich rozmiarów urządzenie, które wchodzi w skład systemów fotowoltaicznych w przypadku niedopasowania elektrycznego modułów PV. Współpracuje on z falownikiem odpowiedzialnym za przemianę prądu stałego w prąd, jaki jest w Twoich gniazdkach i stanowi kluczowe ogniwo efektywnego wytwarzania energii odnawialnej, jeżeli na poszczególnych modułach PV może wystąpić częściowe zacienienie.

Optymalizator paneli fotowoltaicznych pozwala na pracę modułu fotowoltaicznego z mocą optymalną do danych warunków. Oznacza to, że w przypadku, gdy jeden z modułów będzie zacieniony, nie obciąży on pozostałych modułów, które będą w stanie generować moc bez dostosowywania się do pracy tego zacienionego. Tym samym, optymalizator mocy chroni Twoje panele fotowoltaiczne, bo “oddziela” od siebie ich pracę. Warto również pamiętać o tym, że systemy fotowoltaiczne najlepiej działają, gdy promienie słoneczne padają na wszystkie panele w sposób równomierny. A tak nie zawsze jest. Optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych przeciwdziała utracie płynności działania systemu.

Jaki optymalizator paneli fotowoltaicznych wybrać?

Na rynku występuje czterech głównych producentów optymalizatorów mocy do paneli fotowoltaicznych:

  • Tigo,
  • SolarEdge,
  • Huawei,
  • Maxim Integrated.

Każdy z nich oferuje dobre jakościowo produkty i ma cechy wyróżniające. Jedną z takich cech Tigo jest możliwość zaprogramowania napięcia wyjściowego z modułu fotowoltaicznego niezależnie od temperatury czy natężenia promieniowania słonecznego na etapie produkcji. SolarEdge z kolei posiada funkcjonalność ustawienia stałego, niezmiennego napięcia pracy łańcuchów modułów PV. Maxim Integrated zastępują w modułach smart klasyczne diody obejściowe, dzięki czemu zwiększają wydajność przy niedopasowaniu prądowym modułów i wydajność przy silnym zacienieniu. Huawei natomiast może być zamontowany tylko dla części modułów PV w łańcuchu.

Gdzie montowany jest optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych?

Optymalizator paneli fotowoltaicznych  montuje się przy każdym panelu fotowoltaicznym, ewentualnie może zostać zamontowany w puszkach przyłączeniowych. To jednak ustalane jest na etapie audytu fotowoltaicznego. Optymalizator mocy dobierany jest już na tym etapie przez wykwalifikowanych specjalistów, a montażem tych urządzeń zajmuje się instalator całego systemu. 

Jaka jest żywotność optymalizatora mocy do paneli fotowoltaicznych?

Na każdy optymalizator paneli fotowoltaicznych otrzymasz 25 lat gwarancji – jest to swoistym standardem rynkowym. Tym niemniej, należy pamiętać, że to 25 lat niekoniecznie oznacza, że produkt tyle przetrwa. Jeżeli z jakiegoś powodu optymalizator mocy do paneli fotowoltaicznych ulegnie uszkodzeniu w krótszym czasie, to producent zwróci Ci koszt zakupu. Nadal jednak będziesz zobowiązany pokryć koszty instalacji sprzętu.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej