System BIPV – czyli system zintegrowanej fotowoltaiki z budynkiem

Jeśli zastanawiasz się czym jest fotowoltaika na elewacji, to koniecznie powinieneś przyjrzeć się bliżej systemom BIPV. Mówi się czasem o nich, że to panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem, ale te szklane moduły mogą również służyć za fasady budynków, a nawet i okna.

Co to jest BIPV?

Przez system BIPV rozumie się systemy fotowoltaiczne, których moduły stanowią tak jakby integralną część z budynkiem. Mówiąc panele fotowoltaiczne zintegrowane z dachem (albo z budynkiem), na myśli ma się właśnie BIPV. Samo to słowo pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Building Integrated Photovoltaics, co dosłownie tłumaczyć należy jako zintegrowaną fotowoltaikę w budynku.

Charakterystyczną cechą systemów BIPV jest to, że poza wytwarzaniem energii z padających na nie promieni słonecznych, stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych, a nie dodatek do nich – moduły BIPV mogą zastąpić dachówki, okna i części fasad. Są niezwykle trwałe, a do tego wyróżniają się pięknymi kolorami.

Rodzaje modułów BIPV

Czy wszystkie moduły BIPV (panele BIPV) są takie same? Nie. Istnieją dwa podstawowe rodzaje:

 • panele BIPV cienkowarstwowe,
 • panele BIPV bifacialne (bifacial glass-glass, double glass).

Co więcej, panele fotowoltaiczne BIPV wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi.

Fotowoltaika na elewacji, czyli moduły BIPV jako fasady i okna

Elewacja fotowoltaiczna, czyli wykorzystanie paneli BIPV jako części fasad lub okien to intrygujący koncept, który na obecny moment stosuje się głównie w biurowcach, dużych magazynach i gmachach różnorakich nowoczesnych instytucji. Moduły BIPV są bowiem na tyle trwałe i mocne, że z powodzeniem mogą zastąpić wykorzystywane w budownictwie płyty HDF oraz HPL, a do tego – dzięki pięknym, kolorowym odcieniom – dają niezwykle atrakcyjne doznania wzrokowe.

Fotowoltaika na elewacji – najpiękniejsze przykłady wykorzystania BIPV

 1. Muzeum Nauki WELIOS – OÖ Science Center, Austria,
 2. Interaktywne Centrum Nauki Science Pyramid, USA,
 3. Nursery +e, Niemcy,
 4. Siedziba firmy EWE & Bursagaz, Turcja,
 5. Budynek NEW-Blauhaus należący do kampusu Uniwersytetu Niederrhein, Niemcy.

Zalety BIPV

BIPV System, czyli fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, ma wiele zalet. Wyróżnić warto przede wszystkim to, że:

 • moduły BIPV są wysoce estetyczne – technologia ich produkcji opiera się na łączeniu dwóch tafli szkła, któremu można nadać piękne kolory,
 • moduły BIPV pełnią jednocześnie dwie funkcje: produkują energię elektryczną i zarazem stanowią konstrukcję budynku, zatem obniżają całościowy koszt budowy. Decydując się na nie, nie musisz osobno kupować dachówek i paneli fotowoltaicznych na dach (otrzymujesz przysłowiowe 2w1),
 • paneli BIPV można używać zarówno jako dachu, jak i okien oraz fasad (tzw. elewacja fotowoltaiczna / fasady fotowoltaiczne).

Wady BIPV

Moduły BIPV nie są jednak wolne od wad:

 • są droższe niż tradycyjne panele fotowoltaiczne,
 • raczej nie opłaca się montować systemu BIPV w budynkach, które już istnieją (jedynie w nowopowstających),
 • moduły BIPV mają niższą wydajność niż panele PV o 10-40%, a fotowoltaika na elewacji może mieć wydajność niższą nawet o 70%,
 • wymiana lub naprawa takich instalacji bywa trudniejsza i bardziej kosztowna.