TOP ciekawostki o fotowoltaice zebrane z całego świata

Fotowoltaika – ciekawostki, mity i fakty

Fotowoltaika jest sektorem przebogatym w ciekawostki naukowe. Jak każda nowa technologia, gromadzi wokół siebie mity i fakty. Czy wiesz, ile paneli potrzeba, aby zaspokoić potrzeby energetyczne świata? Albo, jaka jest największa farma fotowoltaiczna na świecie lub dlaczego warto myć panele? Oto najbardziej interesujące ciekawostki o fotowoltaice.

Fotowoltaika – ciekawostki 

Poniżej prezentujemy aktualnie najlepsze ciekawostki o fotowoltaice:

  1. Ile paneli potrzeba, aby zasilić cały świat?
  2. Największa farma fotowoltaiczna na świecie.
  3. Fotowoltaika i promieniowanie słoneczne w liczbach.
  4. Kraje, które są liderami fotowoltaiki na świecie.
  5. Warto myć panele fotowoltaiczne.

TOP Ciekawostki o fotowoltaice

Fotowoltaiczna ciekawostka nr 1: Ile paneli PV potrzeba, aby zasilić cały świat?

Jeśli przyjąć, że cała kula ziemska zużywa dziennie 23,696 TWh energii elektrycznej (wg ostatnich, najbardziej wiarygodnych danych), to do wygenerowania takiej ilości OZE potrzebnych byłoby ok. 51,4 miliarda paneli fotowoltaicznych o mocy 350 W. Zajęłyby one powierzchnię 299,5 km kwadratowych. Wizualizując powierzchniowo takie systemy fotowoltaiczne w nieco inny sposób, jest to 0.079% powierzchni Księżyca albo 56 milionów boisk futbolowych.

Fotowoltaiczna ciekawostka nr 2: Największa farma fotowoltaiczna na 2021 rok

Największa farma fotowoltaiczna na świecie mieści się w Indiach, w wiosce Bhadla w dystrykcie Jodhpur w Radżastanie, gdzie średnie temperatury wahają się między 46° a 48° Celsjusza. Nosi nazwę Bhadla Solar Park. Powstała w 2020 roku i jak do tej pory, nie ma sobie równych. Farma zajmuje olbrzymią powierzchnię 5665,6 hektarów, czyli prawie 57 km kwadratowych. Jej łączna moc to 2,25 GW. Dla porównania, największa farma fotowoltaiczna w Polsce (farma w Brudzewie) daje moc 70 MW.

Fotowoltaiczna ciekawostka nr 3: Fotowoltaika i promieniowanie słoneczne w liczbach

Fotowoltaiczna ciekawostka nr 4: Kraje, które są liderami fotowoltaiki na świecie

Według dostępnych danych, największym liderem fotowoltaiki na świecie są Chiny. Jest to czołowy producent energii słonecznej, który posiadał instalacje fotowoltaiczne o ponad 30,1 GW mocy w samym tylko 2019 roku. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, później Indie, Japonia i Wietnam. Z europejskich państw, liderem są Niemcy.

Fotowoltaiczna ciekawostka nr 5: Warto myć panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach, przez co oddziałują na nie rozmaite warunki atmosferyczne. Przyczepia się do nich kurz i brud. Wydajność takiej instalacji może wówczas spaść nawet do 8%. Większość zabrudzeń naturalnie usunie deszcz, ale i tak zaleca się myć moduły fotowoltaiczne raz do roku.

Fotowoltaika ciekawostki, mity i fakty – podsumowanie

Wystarczyłoby zainstalować panele fotowoltaiczne na powierzchni całej Polski, aby wyprodukować wystarczająco dużo energii dla wszystkich mieszkańców Ziemi. Można by wówczas zrezygnować z energii kopalnianej i innych szkodliwych dla środowiska form. Największa farma fotowoltaiczna na świecie mieści się w Indiach, ale to Chiny są globalnym liderem, jeśli chodzi o fotowoltaikę. Jeśli zainstalujesz systemy fotowoltaiczne na swoim domu, to w ciągu 30 lat zredukujesz zanieczyszczenie powietrza o 100 ton dwutlenku węgla. Te ciekawostki o fotowoltaice dają do myślenia i wróżą OZE wielką przyszłość.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej