Falownik do fotowoltaiki – najważniejsze informacje

Gdy mówi się o fotowoltaice, często w pierwszej chwili na myśl przychodzą montowane na dachach, czy na gruncie panele. Nie miałyby one jednak prawa działać tak, jak powinny bez jednego bardzo ważnego elementu. Jest nim falownik nazywany także inwerterem lub przemiennikiem częstotliwości. Odpowiedni falownik do fotowoltaiki to podstawa działania całej instalacji, gdyż nie tylko zamienia prąd stały na zmienny, tak by mógł działać w naszych gniazdkach, lecz także dba o bezpieczeństwo.

Czym jest i jak działa falownik do fotowoltaiki?

Falownik do fotowoltaiki najczęściej ma formę metalowej puszki, którą montuje się w miejscach zadaszonych celem uchronienia go przed kontaktem z deszczem czy śniegiem. Jego głównym celem jest zamiana prądu stałego, który jest generowany przez panele fotowoltaiczne, na prąd przemienny, który zasila gniazdka w domu. To jednak nie wszystko. Najnowsze falowniki posiadają wbudowane oprogramowania, dzięki którym monitorują pracę całej instalacji. W ten sposób w razie awarii wszelkie usterki są szybko wykrywane i diagnozowane, a informacja może zostać przesłana do firmy, która zajmuje się obsługą instalacji.

Jakie są rodzaje falowników fotowoltaicznych?

Najprostszy podział ze względu na wielkość zakłada, że są trzy rodzaje falowników do fotowoltaiki: mikrofalowniki współpracujące z jednym modułem fotowoltaicznym o mocy ok. 0,35 kW, falowniki szeregowe, do których podłączane są moduły fotowoltaiczne w mikroinstalacjach, oraz falowniki centralne o bardzo dużej mocy i przeznaczone do pracy na farmach fotowoltaicznych.

To nie jedyny sposób podziału falowników. Można je także sklasyfikować po liczbie zasilanych faz. Moc mikrofalowników i falowników szeregowych jednofazowych nie powinna przekraczać 3 kW. Przy większych falownikach o mocy od 3 do 5 kW, dostępne są konstrukcje jedno- jak i trójfazowe. Powyżej 5 kW na rynku dostępne są już głównie  falowniki trójfazowe. Naturalnie, im wyższa moc falownika, tym jego cena spada w przeliczeniu na jednostkę mocy. Ma to największe znaczenie w przypadku wyboru falowników w przedziale mocowym od 3 do 5 kW.

Jaki falownik do fotowoltaiki dobrać?

Najważniejsze kryterium to przede wszystkim niezawodność. Jest to bardzo istotne, gdyż falownik pracuje bez przerwy i może szybko się zużywać, a wszelkie jego awarie mogą oznaczać przerwy w dostawie prądu i co za tym idzie straty finansowe. Dobry falownik fotowoltaiczny musi być więc przede wszystkim niezawodny. W znalezieniu takowego może pomóc ranking falowników do fotowoltaiki. Łatwo je znaleźć w internecie i zawierają one oceny oraz opisy urządzeń od większości producentów.

Rola certyfikatów w wyborze falownika

Bardzo ważne są również certyfikaty. To od posiadania odpowiednich certyfikatów zależne jest podłączenie przez Zakład Energetyczny do sieci instalacji fotowoltaicznej. 28 kwietnia 2021 r. weszły w życie postanowienia zaktualizowanego dokumentu “Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” i w chwili obecnej trwa okres przejściowy wdrażania nowych przepisów.W Etapie I, który trwał do 31 lipca 2021 r. stosowano deklaracje zgodności na dotychczasowych zasadach, natomiast Etap II, który trwa od 1 sierpnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r., zakłada stosowanie certyfikatów na zgodność z wymogami kodeksu NC RfG lub certyfikatów na zgodność z normą PN-EN 50549-1 i/lub PN-EN 50549-2. Z kolei od 1 maja 2022 r., gdy w życie wejdzie Etap III, wymagane będzie stosowanie certyfikatu, który potwierdza spełnienie wymogów kodeksu NC RfG oraz “Wymogów ogólnego stosowania wynikające z Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (NC RfG)”, na podstawie programu certyfikacji zgodnego z dokumentem “Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych”.

Falownik do fotowoltaiki powinien być przede wszystkim sprawny

Naturalnie certyfikaty i niezawodność to nie wszystko. Sprawność również jest istotna i mierzy się ją na dwa sposoby. Rozróżniamy sprawność europejską (EURO/CEC) oraz sprawność maksymalną. Testy sprawności mają na celu sprawdzenie wydajności falownika we wszystkich warunkach i wiele z konstrukcji falowników, które są dostępne na rynku ma sprawność ponad 97%. Należy również pamiętać, że porównując falowniki fotowoltaiczne pod względem sprawności, pod uwagę powinno się brać sprawność europejską.

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać? Nie musisz robić tego sam

Na koniec warto zaznaczyć, że falownik do fotowoltaiki nie powinien być traktowany jako niezależna część instalacji. Zaleca się odpowiednio dobrać jego rodzaj oraz moc do modułów PV. Dla przykładu, w instalacji, która ma moc 5 kW i idealne warunki, czyli na przykład niezacieniony dach skierowany na południe, w standardzie dobiera się falownik do fotowoltaiki o mocy 5 kW. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Nasza firma, Sunday Polska, pomoże Ci bezpłatnie wycenić koszt całej instalacji, dobrać panele PV i odpowiedni falownik do fotowoltaiki.

Skontaktuj się z naszym doradcą

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej