„Mój Prąd 3.0” – ile otrzymasz dofinansowania na fotowoltaikę w 2021 roku?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podał szczegóły III edycji programu „Mój Prąd” – w 2021 roku beneficjenci otrzymają do 3 000 zł dofinansowania do inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW, służącej na potrzeby istniejącego budynku mieszkalnego. Niezmiennie, dofinansowaniu nie podlega zwiększenie mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy rozpocznie się nabór wniosków?

Nabór wniosków do III edycji programu „Mój Prąd” wystartuje w czwartek 1 lipca, a jego zakończenie przewidywane jest na 22 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków, z kolei okres kwalifikowalności kosztów wyznaczono od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r.

Jaką kwotę dofinansowania możesz otrzymać?

Kwota dofinansowania, jaką można uzyskać, jest mniejsza w porównaniu do poprzednich edycji, i będzie wynosiła do 3 000 zł, ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych.

Budżet przeznaczony przez Rząd i Unię Europejską, za pośrednictwem NFOŚiGW na nową edycję programu wynosi 534 mln zł, co oznacza, że dofinansowanie otrzyma 178 tys. rodzin.

Czy dotacja będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT)?

Kwota dofinansowania nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT), nadal jednak można łączyć dotację z programu z ulgą termomodernizacyjną, w ramach której można odpisywać od podatku dochodowego instalacje fotowoltaiczne o wartości do 53 tys. zł.

Czy dotacja może łączyć się z innymi, np. tą z programu „Czyste Powietrze”?

Tak jak w poprzedniej edycji, tak i w tej z 2021 roku, nie można łączyć dotacji z kilku programów. Oznacza to, że w przypadku większej inwestycji, np. dodatkowo w wymianę nieefektywnego źródła ciepła na pompę ciepła, aby otrzymać dofinansowanie na obie inwestycje, należy złożyć wniosek do programu „Czyste Powietrze”. Program ten zapewnia również wsparcie dla osób decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Czy osoby, które złożyły wniosek po 6 grudnia 2020 również otrzymają dofinansowanie?

Tak, osoby, które złożyły wniosek w ramach programu „Mój Prąd 2.0” będą mogły otrzymać dofinansowanie, natomiast koniecznym jest ponowne złożenie wniosku w ramach nowej edycji programu „Mój Prąd 3.0”. Wnioski powinny być składane tylko i wyłącznie w formie online. Wnioski złożone w formie papierowej będą odrzucane.

Jak długo trwać będzie rozpatrywanie wniosków?

Czas rozpatrywania wniosków aż do wypłaty dofinansowania uzależniony jest od średniej liczby wniosków, które wpłyną w danym tygodniu do NFOŚiGW:

  • w przypadku wpłynięcia do 500 wniosków, czas ich rozpatrywania wynosić będzie do 30 dni od daty ich prawidłowego złożenia,
  • w przypadku wpłynięcia od 500 do 1 000 wniosków, czas ich rozpatrywania wynosić będzie do 45 dni od daty ich prawidłowego złożenia,
  • w przypadku wpłynięcia od 1 000 do 1 500 wniosków, czas ich rozpatrywania wynosić będzie do 60 dni od daty ich prawidłowego złożenia,
  • w przypadku wpłynięcia powyżej 1 500 wniosków, czas ich rozpatrywania wynosić będzie do 75 dni od daty ich prawidłowego złożenia.

Plany na kolejną edycję – „Mój Prąd 4.0”

NFOŚiGW nie wprowadziło w III edycji programu zapowiadanych zmian, tj. rozszerzenia dofinansowania o dodatkowe komponenty z zakresu magazynowania energii. Ich wprowadzenie planowane jest natomiast w nowej edycji programu – „Mój Prąd 4.0” – i zostaną uwzględnione w regulacjach, w których przewidywana jest zmiana sposobu rozliczania prosumentów, tym samym odejście od systemu opustów.

Nie czekaj – zainwestuj jeszcze dzisiaj i skorzystaj z dotacji!

W Sunday oferujemy bezpłatną konsultację, podczas której nasz doradca przeprowadzi szczegółowy audyt, a także przedstawi ofertę na dopasowaną do Twoich potrzeb instalację fotowoltaiczną, wraz z informacją na temat możliwości finansowania.

Skontaktuj się z nami

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej