Jak uniknąć nowego sposobu rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanych przez instalację fotowoltaiczną?

Sposób rozliczania prosumentów, który funkcjonuje od 2016 roku, od 1 stycznia 2022 roku zastąpi nowy. System zaproponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 2 czerwca w projekcie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, który obecnie znajduje się na etapie konsultacji, polegać będzie na zakupie i sprzedaży energii. Oznacza to, że prosumenci nie będą już dłużej magazynować energii w sieci i bezpłatnie odbierać nadwyżki w dogodnych dla siebie momentach. Co zatem będziemy mogli zrobić z nadprodukcją i niedoborem energii?

Zmiana sposobu rozliczania – od 1 stycznia 2022 roku

Do tej pory każdy, kto zamontował i uruchomił instalację fotowoltaiczną, był rozliczany z nadwyżki produkowanej energii poprzez system opustów – bezpłatnie odbierając w ciągu roku 80% nadwyżki energii przy instalacji do 10 kW i 70% nadwyżki energii przy instalacji od 10 do 50 kW. Powyższy system rozliczania odbiorców energii będzie obowiązywał przez następne 15 lat prosumentów już posiadających instalacje, a także będzie obowiązywał tych, którzy zamontują i uruchomią instalacje fotowoltaiczne do 31 grudnia 2021 roku. Ulegnie on zmianie od 1 stycznia 2022 roku – prosumentów montujących instalacje fotowoltaiczne po Nowym Roku będzie dotyczył całkowicie nowy system rozliczania.

Nowy system nie będzie polegał na magazynowaniu nadwyżki i możliwości jej bezpłatnego odbioru. Będzie z kolei zmuszał do jej sprzedaży dystrybutorom sieci, a w przypadku pojawienia się niedoboru energii, np. zimą, do jej kupna od sprzedawców prądu.

Jak informuje Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl, wszystko, co oddamy do sieci, kiedy nie będzie nas w domu, a nasza instalacja fotowoltaiczna będzie pracować, będziemy sprzedawać, ale tylko po cenach hurtowych. W efekcie, nasze rachunki roczne za prąd wzrosną z kilkudziesięciu złotych (opłaty stałe) do ok. 1 000 złotych.

Sprzedaż i zakup energii w nowym systemie

Średnia cena skupu energii za 1 MWh, zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt. 18a ustawy Prawo energetyczne, będzie określana stawką za poprzedni kwartał i publikowana, jak dotychczas, przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) na stronie ure.gov.pl. Obecnie stawka ta wynosi 256,22 zł za 1 MWh i jest stawką za IV kwartał 2020 r. z powodu braku określonej stawki za I kwartał tego roku.

Na rynek energetyczny wprowadzeni zostaną również nowi uczestnicy – tzw. agregatorzy, którzy odpowiadać będą za skup tych nadwyżek oraz dystrybuowanie ich w taki sposób, aby zapewnić stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego. Możliwość oferowania przez nowy podmiot korzystniejszego wynagrodzenia dla prosumenta niż minimum wskazane w zaproponowanym systemie rozliczeń ma z kolei zapewnić prosumentowi większą swobodę zawierania umów i wyboru konkurencyjnej oferty na sprzedaż energii.

Stawka za 1 MWh energii jaką prosument będzie musiał zapłacić w przypadku, gdy tej energii mu zabraknie, będzie nawet 2,5-krotnie wyższa od ceny jaką otrzyma z jej sprzedaży.

W samym 2020 r. stawka ta wynosiła 537,4 zł za 1 MWh. W 2021 r. szacuje się, że będzie wynosić ok. 640 zł za 1 MWh (przyjęta stawka za energię – 0,64 zł/kWh). Tym samym, roczne oszczędności na rachunkach za prąd dla rodziny posiadającej instalację o mocy 5 kW (obecnie jest to ok. 3 000 zł) zmaleją o 1 000 zł.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Istnieją dwie możliwości, dzięki którym prosument będzie mógł uniknąć nowego sposobu rozliczania się za energię, tym samym inwestycja będzie dla niego opłacalna:

  1. Pierwszą z możliwości jest montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej do końca 2021 roku – prosumenci, którzy zainwestują jeszcze w tym roku będą mogli rozliczać się starym sposobem przez następne 15 lat i dzięki temu wygenerować o nawet 150% większe oszczędności, niż gdyby inwestowali w 2022 roku, w którym obowiązywać już będzie nowy system rozliczania.
  2. Drugą możliwością jest inwestycja we własny magazyn energii.

Ponadto, należy pamiętać, że w lipcu tego roku rusza kolejna edycja programu „Mój Prąd”, oferującego dofinansowanie do inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dofinansowanie otrzymają również osoby, które zainwestowały w fotowoltaikę przed wystartowaniem kolejnej edycji. Widząc jak ogromnym zainteresowaniem cieszyła się poprzednia edycja, możemy z łatwością stwierdzić, że i w tej środki szybko mogą ulec wyczerpaniu, dlatego warto się pospieszyć.

W Sunday oferujemy bezpłatną konsultację, podczas której nasz doradca przeprowadzi szczegółowy audyt, a także przedstawi ofertę na dopasowaną do Twoich potrzeb instalację fotowoltaiczną, wraz z informacją na temat możliwości finansowania.

Nie czekaj – umów się jeszcze dzisiaj!

Aktualizacja – 1 stycznia zmiany nie wejdą w życie

Jak podaje Bankier.pl, regulacje wprowadzające zmiany w systemie rozliczania prosumentów nie wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Informacja została przekazana przez wiceministra klimatu i środowiska, Ireneusza Zyskę.

1 stycznia regulacja nie wejdzie w życie. To jest niemożliwe ze względu na proces legislacyjny, który trwa około roku. Możemy się spodziewać, że ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 lipca 2022 roku, a może nawet i 1 stycznia 2023 roku.

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Ireneusz Zyska

Obecnie projekt nowelizacji ustawy prawa energetycznego jest na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych. Ministerstwo przekonuje jednak, że proponowane zmiany są niezbędne dla stabilnego rozwoju systemu prosumenckiego i spójne z wymogami unijnej dyrektywy.

Aktualizacja jest z dnia 23.06.2021 r.

Skontaktuj się z nami

IMIĘ
TELEFON
+48
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.  więcej
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Sunday Polska Sp. z o.o. w celu nawiązania ze mną kontaktu telefonicznego i przedstawienia mi oferty handlowej.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Sunday Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Powyższą zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonamy na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane osobowe możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności. mniej