Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

 
 
 
 
Pompy ciepła
Jakie dofinansowanie można otrzymać przy inwestycji w pompę ciepła z programu "Czyste Powietrze"?
Maksymalna wysokość dofinansowania z programu "Czyste Powietrze", jaką można uzyskać, to 37 000 zł. Taką kwotę można otrzymać w przypadku wymiany nieefektywnego źródła ciepła na pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności, inwestycji w instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW, a także wykonania termomodernizacji budynku, tj. wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz docieplenia budynku. W przypadku tylko wymiany źródła ciepła i inwestycji w fotowoltaikę, można otrzymać do 18 500 zł dofinansowania.
Czy pompa ciepła wymaga przeglądu/serwisowania?
Przegląd kontrolny (płatny) pompy ciepła przynajmniej raz w roku powinien wykonać autoryzowany instalator. Pozwoli to wydłużyć żywotność urządzenia oraz dzięki temu zachowamy gwarancję producenta na urządzenie.
Jak wybrać idealną pompę ciepła dla domu?
Prawidłowy dobór pompy ciepła jest uzależniony od wielu parametrów. Jednak najbardziej istotne są parametry cieplne budynku, powierzchnia ogrzewana oraz ilość zużycia ciepłej wody.
Jak określić zapotrzebowanie cieplne budynku?
Zapotrzebowanie cieplne budynku określamy na podstawie ankiety przeprowadzonej podczas spotkania doradca – klient. Pytania dotyczą w głównej mierze parametrów technicznych budynku (powierzchnia ogrzewana; powierzchnia zabudowy; grubość i izolacja ścian zewnętrznych; grubość i rodzaj ocieplenia dachu, parteru, stropu; liczba i rodzaj przeszkleń).
Czy jednostka zewnętrzna pompy ciepła może ulec zniszczeniu?
Jednostka zewnętrzna jest odporna na panujące warunki atmosferyczne. Może ją zniszczyć uszkodzenie mechaniczne, jednak i to jest trudne do osiągniecia.