Z roku na rok rachunki za prąd stają się coraz wyższe, co znacząco wpływa na budżet domowy. Na szczęście posiadacze paneli fotowoltaicznych mogą być spokojni. Fotowoltaika obniża koszty zużycia prądu, dzięki temu nie musisz martwić się wysokimi opłatami. Rachunki za prąd przychodzą, ale mają inne składowe niż te, które otrzymują pozostali konsumenci energii. Warto nauczyć się je czytać i rozumieć, a także wiedzieć, co oznaczają poszczególne pozycje. W tym krótkim przewodniku dla prosumentów dowiesz się jak czytać fakturę za prąd.
Osoby, które zainwestowały w instalacje fotowoltaiczne na dachach swoich domów są prosumentami. Według definicji prosument produkuje na własny użytek, czyli konsumuje to, co sam wytworzy. W przypadku fotowoltaiki jest to energia pochodząca z odnawialnego źródła energii, czyli ze słońca.
Faktura prosumencka różni się od zwykłego rachunku za prąd z elektrowni, ponieważ prosument to odbiorca końcowy, który uiszcza tylko opłaty dystrybucyjne. Faktury prosumenckie, w zależności od wybranego dostawcy energii, mogą różnić się wizualnie, ale wszystkie muszą zawierać podsumowanie ilości oraz rozliczenie energii pobranej z sieci i energii wyprodukowanej.
Jeszcze do niedawna prosumentem mogła być tylko osoba fizyczna. Od połowy 2019 r. zmieniły się przepisy i prosumentem może zostać również przedsiębiorca. Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, prosumentem jest odbiorca końcowy, który wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – na własne potrzeby i dzięki mikroinstalacji. Należy tylko pamiętać, że wytwarzanie energii nie może być głównym przedmiotem działalności przedsiębiorcy. Zmiany w przepisach dot. OZE stały się dla wielu przedsiębiorców szansą na obniżenie kosztów działalności firmy.
Faktura prosumencka musi zawierać pozycje, które są obowiązkowe niezależnie od wybranego zakładu energetycznego. Dokładna analiza faktury pozwala sprawdzić jaka ilość energii została wyprodukowana, a jaka wykorzystana. Na fakturze prosumenckiej muszą znaleźć się podstawowe dane:
Współczynnik ilościowy na fakturze prosumenckiej przedstawia rozliczenie energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta i wprowadzonej do sieci w stosunku do energii pobranej. Wynik wskazuje, ile kilowatogodzin można odjąć w rozliczeniu w stosunku do energii pobranej. W zależności od mocy instalacji współczynnik wynosi od 0,8 do 0,7. Przy instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddanej do sieci nadwyżki prosument może odebrać 0,8 kWh, a przy instalacji powyżej 10 kW – 0,7 kWh. Pozycję tą można potraktować jako opłatę magazynową.
Opłaty dystrybucyjne to jedyne stałe opłaty, który musi ponieść prosument. Mają na celu pokrycie dostępu do sieci energetycznej, jej utrzymanie oraz koszty odczytu licznika i prac administracyjnych. W skład opłat dystrybucyjnych wchodzi:
Prosument wytwarza energię elektryczną na swoje bieżące potrzeby. Jednak często, szczególnie latem, panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu wytwarzają energię w ilości przewyższającej zapotrzebowanie. Dzięki podłączeniu mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci nadwyżka prądu może być magazynowana przez zakład energetyczny. To daje prosumentowi możliwość wykorzystania jej w późniejszym czasie. W celu rozliczenia się z zakładem energetycznym prosument podpisuje umowę na świadczenie usług dystrybucji rozliczanych fakturą prosumencką. Pomiaru dokonuje dwukierunkowy licznik. Nadwyżki energii są odbierane w postaci opustu w zależności od mocy instalacji. Energia rozliczana jest najczęściej co miesiąc, a magazynowana może być przez rok od dnia odczytu rozliczeniowego.
Latem, w związku z silnym nasłonecznieniem, produkcja energii jest duża i często przekracza bieżące potrzeby domowe. Właśnie wtedy powstaje jej nadwyżka. W takiej sytuacji nadwyżka energii przekazywana jest do zakładu energetycznego, który pełni rolę magazynu. Jest magazynowana i czeka na okres zimowy, kiedy produkcja energii jest mniejsza. Rozliczenie energii magazynowej pojawi się na fakturze za kolejny cykl rozliczeniowy.
Faktury prosumenckie mogą różnić się wartością. Wysokość faktury jest zależna od pory roku i intensywności promieniowania słonecznego. W okresie, w którym nasłonecznienie jest duże – późną wiosną i latem – na fakturze będą widoczne tylko opłaty dystrybucyjne oraz ilości energii zmagazynowanej. Zimą, po wykorzystaniu nadwyżek energii, na rachunku pojawią się kwoty za energię pobraną z sieci.
Chcesz uwolnić się od wysokich rachunków za prąd? Przejdź razem z Sunday Polska na fotowoltaikę. To nowoczesny sposób na niezależność energetyczną i duże oszczędności na prądzie. Zostając naszym Klientem, nie tylko zaczniesz produkować prąd na własne potrzeby, ale także pozyskasz dotację i ulgę, które pomogą Ci na znacznie szybszy zwrot z inwestycji. Zapoznaj się z naszymi artykułami: Wszystko o dotacji z programu „Mój Prąd” i Instalacja fotowoltaiczna tańsza nawet o ponad 54% – wykorzystaj sposób Pana Michała!