7 Korzyści (także finansowych) wynikających z inwestycji w instalację fotowoltaiczną

W kwietniu 2020 Polski Instytut Ekonomiczny przygotował 15 tez delfickich o przyszłości Polski do 2035 roku. Wśród nich znalazła się teza, według której udział źródeł odnawialnych w zużyciu energii przekroczy w Polsce 30% (obecnie wynosi 11%). Sprzyja temu fakt, że z roku na rok liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach polskich domów jest coraz większa. Co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne są tak atrakcyjne, także pod względem finansowym? Przedstawiamy 7 najważniejszych korzyści!

Korzyść nr 1. Szybki zwrot z inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnego domu jednorodzinnego waha się od 20 do 30 tys. zł. Przez chwilę można pomyśleć: „Ale drogo!” , jednak po uwzględnieniu wszystkich aspektów tej inwestycji okazuje się, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna! Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną zwraca się już nawet po 7 latach (po wzięciu pod uwagę dotacji – jeszcze szybciej). Po tym stosunkowo krótkim czasie zaczynasz oszczędzać na prądzie, a Twoje rachunki za prąd są bliskie zeru. Nie musisz także martwić się o to, czy panele fotowoltaiczne ulegną jakiejkolwiek awarii, ponieważ otrzymujesz na nie do 30 lat gwarancji!

Korzyść nr 2. Podniesienie wartości nieruchomości

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to nowoczesne i coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce służące do pozyskiwaniu prądu. Dzięki niemu staniesz się niezależnym producentem energii elektrycznej na własny użytek. Domy z zamontowaną już instalacją fotowoltaiczną cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Inwestując w mikroinstalację na Twoim dachu, zwiększasz wartość swojego domu.

Korzyść nr 3. Niezależność od podwyżek cen prądu

Ceny prądu zmieniają się w zależności od polityki gospodarczej państwa oraz sytuacji ekonomicznej na świecie. Na ich wysokość wpływa wiele niezależnych od Ciebie czynników. Niestety, według ekspertów, w następnych latach należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen energii elektrycznej. Najlepszym sposobem, aby się przed nimi uchronić jest mikroinstalacja fotowoltaiczna! Dzięki niej zaczniesz wytwarzać prąd na własny użytek. Możliwość wytwarzania i magazynowania energii ze słońca sprawi natomiast, że nadwyżki wytworzonej energii przechowasz do czasu, w którym będą Ci one potrzebne.

Korzyść nr 4. Korzystanie z energii o każdej porze dnia

W Internecie krąży wiele mitów na temat mikroinstalacji fotowoltaicznych. Właśnie dlatego, każdą informację znalezioną w sieci warto zweryfikować, odwiedzając blogi eksperckie lub kontaktując się ze specjalistami z zakresu fotowoltaiki. Najpopularniejsze mity o fotowoltaice obalamy w artykule: Fakty i mity na temat fotowoltaiki. Wbrew pojawiającym się w sieci głosom, panele fotowoltaiczne działają zarówno w dzień, jak i w nocy. Są zaprojektowane tak, aby móc przechowywać energię przez około 7 dni – w czasie, gdy nie świeci słońce. Nie groźne są też mocne opady śniegu. Konstrukcja nowoczesnych paneli fotowoltaicznych uniemożliwia odkładanie się na nich śniegu, co mogłoby blokować dostęp promieni słonecznych. W ten sposób niezależnie od pory roku, dnia bądź nocy możesz cieszyć się dostępem do zmagazynowanej energii bez obaw o braki w dostawach prądu.

Korzyść nr 5. Odliczenia od podatku i dotacje

Instalacja fotowoltaiczna to także korzyści finansowe. Po pierwsze, koszty inwestycji w mikroinstalację można odliczyć od podatku dochodowego. Zasada ta obowiązuje od 2019 roku, co jest sporym ułatwieniem dla osób, które zdecydowały się na przejście na samodzielną produkcję energii elektrycznej. Co więcej, dzięki dotacji „Mój Prąd”, instalacja fotowoltaiczna może być nawet o 5 000 zł tańsza. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, przeczytaj nasz artykuł: Instalacja fotowoltaiczna tańsza nawet o 54%.

Korzyść nr 6. Ekologia i nowoczesność

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd z odnawialnych źródeł energii. Właśnie dlatego – w odróżnieniu do tradycyjnych elektrowni węglowych – jest ona przyjazna środowisku. Produkcja energii z paneli fotowoltaicznych nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Tym samym energia słoneczna jest zaliczana do jednego z pięciu źródeł “zielonej energii”. Co więcej, mikroinstalacje fotowoltaiczne idealnie wpasowują się w naturalne otoczenie i nie zakłócają krajobrazu.

Korzyść nr 7. Estetyka dachu

Dużą zaletą mikroinstalacji fotowoltaicznych jest to, że nie zaburzają one estetyki dachu. Co więcej, jak uważają niektórzy, dach z zamontowanymi na nim panelami fotowoltaicznymi wygląda na bardziej nowoczesny.

Zainstaluj mikroinstalację fotowoltaiczną na swoim dachu

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która zamontuje mikroinstalację fotowoltaiczną na Twoim dachu, skontaktuj się z nami. Podczas konsultacji oszacujemy zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu, a także ocenimy warunki potrzebne do montażu paneli na dachu. Doradzimy także, jak sprawić, aby Twoja inwestycja w instalację fotowoltaiczną była niższa.