Audyt fotowoltaiczny. Jaki jest jego cel, etapy i czy jest w ogóle potrzebny?

Instalacja paneli fotowoltaicznych nie rozpoczyna się, ani nie kończy wejściem na dach ekipy montażowej. Składa się ona z kilku istotnych faz. Jednym z nich jest przeprowadzenie wcześniej audytu fotowoltaicznego. Dowiedz się na czym polega, jaki jest jego cel i dlaczego jest Ci tak potrzebny. Poznaj jego wszystkie etapy,

Cel audytu fotowoltaicznego

Celem przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego jest określenie jakiej wielkości instalacja fotowoltaiczna będzie dla Ciebie opłacalna i potrzebna. Aby to zrobić, nasi specjaliści przeprowadzą z Tobą krótki wywiad, obejrzą dom i przejrzą dotychczasowe rachunki za prąd. W efekcie:

 • obliczą Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną,
 • dopasują moc zamontowanych paneli PV,
 • sprawdzą warunki montażowe na dachu i na terenie posesji,
 • zaproponują określone modele paneli fotowoltaicznych,
 • oszacują koszt instalacji fotowoltaicznej i polecą najlepszy sposób dofinansowania.

Etapy audytu fotowoltaicznego

Jak już wspomnieliśmy założenie instalacji fotowoltaicznej to nie tylko zamontowanie paneli PV na dachu, ale także przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Z kolei on – choć trwa tylko ok. 1 –2 godzin – składa się z kilku etapów.

 1. Wywiad z inwestorem, czyli z Tobą

  Naszych Klientów traktujemy jak inwestorów. Decydując się na panele PV, inwestujesz w dom, rodzinę i odnawialne źródła energii. Każda inwestycja musi się opłacać. Żeby tak było, musimy poznać:

  • Twoje zapotrzebowanie na prąd – obecne i szacowane w przyszłości,
  • Wysokość rachunków, które otrzymywałeś od elektrowni.

  Nasi eksperci nie tylko uwzględnią obecne zużycie prądu, ale także te szacowane – np. gdy pojawi się w rodzinie dziecko. Ocena warunków montażowych

 2. Wybór właściwego systemu montażowego

  Podczas audytu fotowoltaicznego sprawdzimy również warunki montażowe panujące na Twoim dachu. Na tej podstawie dobierzemy trwały i bezpieczny system montażowy, na którym położymy instalację fotowoltaiczną.

 3. Analiza zacienienia Twojego dachu

  Czym bardziej zacieniony jest Twój dach, tym mniej efektywna jest Twoja instalacja fotowoltaiczna. Zacienienie paneli PV prowadzi do obniżenia ilości energii elektrycznej, jaka zostaje wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne. Właśnie dlatego, będąc na miejscu, dokonujemy analizy aktualnego zacienienia posesji. Zapytamy Cię także, czy znane są Ci plany zagospodarowania miejskiego. Wiedząc np., że przed Twoim domem stanie duża budowla mogąca stworzyć cień doradzimy, jak zamontować panele, aby pracowały jeszcze efektywniej.

 4. Określenie mocy instalacji fotowoltaicznej

  Gdy obliczymy Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną, oszacujemy jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz. Poziom konsumpcji prądu w Twoim gospodarstwie domowym poznamy m.in. na podstawie Twoich rachunków za prąd. Co więcej, szacując moc instalacji fotowoltaicznej weźmiemy pod uwagę takie czynniki jak kąt nachylenia dachu, straty wynikające z zacienienia, a także rodzaj paneli oraz falownika.

 5. Analiza ekonomiczna inwestycji w instalację fotowoltaiczną

  Podczas audytu fotowoltaicznego dokonamy analizy ekonomicznej inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Krótko mówiąc, dzięki niej powiemy Ci za ile lat Twoja instalacja fotowoltaiczna się zwróci, a także w jaki sposób możesz sprawić, aby inwestycja ta była tańsza. W tym celu doradzimy Ci wybór najlepszego dla Ciebie sposobu finansowania, m.in.: dotację „Mój Prąd”. Jeśli nie będziesz posiadać wystarczającego budżetu, aby zamówić instalację fotowoltaiczną, zaproponujemy Ci jedyne takie raty na rynku – 84 raty x 0%.

Ocena możliwości montażowych – co jest brane pod uwagę?

Od profesjonalizmu wykonania montażu instalacji fotowoltaicznej zależy efektywność i trwałość inwestycji. Dlatego podczas audytu fotowoltaicznego tak dużą wagę przywiązujemy do oceny możliwości montażowych. Z kolei na nią składa się wiele elementów.

 1. Zacienienie terenu

  Najlepiej, gdy panele są w całości odsłonięte. Wysokie drzewa i budynki, które zacieniają dach zmniejszają efektywność instalacji fotowoltaicznych. Do jej pracy na pełnych obrotach potrzebne jest nasłonecznienie.

 2. Rodzaj i wielkość dachu

  Sprawdzimy także, czy połać dachowa, na której chcesz zamontować moduły fotowoltaiczne ma wystarczającą powierzchnię i czy jest ona skierowana w kierunku południowym. To najlepszy kierunek, dzięki któremu możesz uzyskać maksymalną efektywność paneli PV.

 3. Odśnieżanie

  Istotny jest również problem obciążenia śniegiem. Właśnie dlatego, zwrócimy uwagę na kąt spadu dachu – dla produkcji energii optymalny kąt wynosi 30-40 stopni.

 4. Obciążenie wiatrem

  Istnieje duże ryzyko obciążenia wiatrem – zwłaszcza w przypadku instalacji paneli na dachu płaskim wysokiego budynku, a także tych na gruncie. Po to stosujemy solidne konstrukcje wsporcze, które zniwelują to obciążenie.

 5. Pokrycie dachu

  Ocenimy także pokrycie dachu. Od jego rodzaju zależy jakiego systemu montażowego paneli PV zastosujemy.

Zarezerwuj termin audytu fotowoltaicznego

Audyt fotowoltaiczny pomoże Ci w podjęciu decyzji o instalacji paneli PV. Co więcej jest on całkowicie bezpłatny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o fotowotaice i opłacalności tej inwestycji, skontaktuj się z nami.