Jak zaplanować budowę domu, uwzględniając instalację fotowoltaiczną?

Kasia i Tomek planują budowę domu, na którym chcą zainstalować panele fotowoltaiczne. Zadzwonili do nas, aby uzyskać niezbędne wskazówki, które pomogą im dobrze zaplanować tę inwestycję. Ty też możesz z nich skorzystać. W artykule podpowiadamy jak zaplanować budowę domu, uwzględniając instalację fotowoltaiczną, aby była ona maksymalnie efektywna.

Nasłonecznienie i zacienienie działki. Na co zwrócić uwagę?

Efektywność paneli fotowoltaicznych jest tym wyższa, im więcej promieni słonecznych pada na ich powierzchnię. W związku z tym, naszą pierwszą rekomendacją dla Kasi i Tomka było, aby oszacowali oni stopień nasłonecznienia i zacienienia działki, na której planują postawić dom. Jeśli Ty też planujesz budowę domu, to jeszcze przed kupnem działki zorientuj się, czy w jej otoczeniu nie występują wysokie obiekty, które mogą rzucać cień na Twój teren. Zwróć uwagę na wysokie i rozłożyste drzewa, słupy, a także budynki przy sąsiednich działkach. Zapoznaj się także z lokalnym planem zagospodarowania terenu, z którego dowiesz się o wszystkich planowanych inwestycjach budowlanych w Twojej okolicy.

Projekt domu. Co zwiększy efektywność paneli fotowoltaicznych?

Kasi i Tomkowi poradziliśmy także, aby jeszcze raz przyjrzeli się projektowi własnej nieruchomości. Istotne, abyś Ty też upewnił się, czy dach Twojego przyszłego domu skierowany jest na południe. Taka ekspozycja dachu jest najbardziej odpowiednia. Umożliwi Twoim panelom odbieranie maksymalnej ilości światła słonecznego, co przełoży się na ich wydajność. Upewnij się także, czy dach pochylony będzie pod właściwym kątem. Panele fotowoltaiczne pracują najefektywniej, gdy ich nachylenie mieści się w zakresie 30-45 stopni.

Średnie zużycie prądu. Jak dopasować moc instalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb?

Aby dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, oszacuj najpierw roczne zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym. Pozwoli Ci to zminimalizować wartość przyszłych rachunków za prąd, a także zoptymalizować koszty inwestycji fotowoltaicznej.

Pomożemy Ci w oszacowaniu średniego zużycia prądu. Zrobimy to na podstawie Twoich rachunków za prąd i przeprowadzonego wywiadu z domownikami.

Powierzchnia dachu. Ile m2 dachu potrzebne jest do założenia instalacji fotowoltaicznej?

Kasia i Tomek powinni także wiedzieć jaką powierzchnię ma dach, aby móc określić, czy instalacja fotowoltaiczna o określonej mocy się na nim zmieści. Obliczymy to za Ciebie podczas konsultacji. Weźmiemy przy tym pod uwagę moc planowanej inwestycji. Ponadto, ważne jest, aby na zarezerwowanej pod panele fotowoltaiczne powierzchni dachu nie planować budowy kominów, otworów i montażu okien. Istotne znaczenie dla montażu instalacji ma także pokrycie dachu. Najbardziej efektywne są instalacje montowane na dachach pokrytych metalem lub gontem bitumicznym. Dlaczego? Takie pokrycia cechują się dużą wytrzymałością. Dachówki z reguły są bardziej kruche, a więc łatwiej uszkodzić pokrycie dachu podczas instalacji.

Miejsce na falownik – gdzie go zamontować?

Falownik to urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest zmiana prądu stałego na zmienny. Stanowi on bardzo ważny element całej instalacji. Należy go zamontować wewnątrz domu. Zrobią to eksperci Sunday podczas montażu instalacji fotowoltaicznej. Kasi i Tomkowi poleciliśmy, aby zaplanowali dla niego miejsce w pomieszczeniu, które nie jest często odwiedzane przez domowników. Może to być np. kotłownia, garaż lub piwnica. Zdecydowanie odradzamy zakładanie falownika w miejscach, gdzie temperatura przekracza 35 stopni lub ograniczona jest znacznie wymiana powietrza. Nieodpowiednim miejscem będą więc m.in.: korytarze, pomieszczenia mieszkalne, szafy, pawlacze oraz ściany sąsiadujące bezpośrednio z sypialnią. Najlepsze miejsce doradzimy Ci podczas konsultacji.

Pozwolenie na budowę i inne aspekty prawne

Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50kW w większości przypadków nie wymaga uzyskiwania żadnych pozwoleń. Wyjątkiem są przypadki, w których panele fotowoltaiczne są montowane:

  • na obiekcie budowlanym na wysokości przekraczającej 3 m,
  • na gruncie na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Uzyskanie takiego pozwolenia byłoby konieczne jedynie w przypadku wyższych mocy. Wnioskuje się o nie w Starostwie Powiatowym. Na szczęście większość instalacji montowanych na domach jednorodzinnych nie przekracza 10kW i jest montowana na wysokości mniejszej niż 3 metry

Wiesz już jak zaplanować budowę domu pod instalację fotowoltaiczną? Teraz sprawdź, jak zrobić to tanio!

Planujesz zainwestować w panele fotowoltaiczne? Sprawdź, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić, wnioskując o odpowiednie dotacje. Przeczytaj nasz artykuł Wszystko o dotacji z programu „Mój Prąd” – znajdziesz tam najważniejsze informacje, które pomogą Ci określić możliwość uzyskania dofinansowania.