Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje Twoje zapotrzebowanie? Pokazujemy, jak to obliczyć!

Profesjonalnie dobrana instalacja fotowoltaiczna odpowiada realnemu zapotrzebowaniu klientów na energię elektryczną. Właśnie dlatego podczas konsultacji fotowoltaicznej w pierwszym kroku pomożemy Ci oszacować Twoje roczne zużycie prądu, a w następnym, na podstawie obliczeń zaproponujemy mikroinstalację o określonej mocy. Możesz także samodzielnie obliczyć, ile energii elektrycznej zużywasz w ciągu roku. W artykule znajdziesz specjalny wzór, który Ci w tym pomoże!

Zapotrzebowanie na prąd przeciętnego domu jednorodzinnego w Polsce

Jeśli chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, powinieneś zadać sobie pytanie: „Jakie jest moje zapotrzebowanie na prąd?” Badania pokazują, że przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zużywa ok. 4200 kWh energii elektrycznej rocznie. Budynek o takim rocznym zużyciu potrzebuje instalacji o mocy ok 5,04 kWp (przy założeniu, że moduły będą montowane na południe, na dachu o kącie nachylenia 40 stopni). Każde gospodarstwo domowe należy jednak traktować indywidualnie. Poziom zapotrzebowania zależy w dużej mierze od ilości posiadanych urządzeń elektrycznych. Największym chwilowym poborem prądu charakteryzują się m.in. ogrzewacz wody, kuchenka elektryczna, komputer, grzejnik ścienny, ogrzewanie podłogowe oraz zestaw kina domowego. Na szczęście, te urządzenia nie pracują w domu cały czas – tylko o określonych porach i dniach tygodnia. Dowiedz się, które sprzęty RTV/AGD zużywają najwięcej prądu.

Jak obliczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym? Skorzystaj ze wzoru!

Jeżeli chcesz samodzielnie obliczyć zużycie prądu w Twoim domu, zacznij od przestudiowania tabliczek znamionowych na urządzeniach elektrycznych. Znajdziesz na nich informacje o mocy, której potrzebują do prawidłowego działania. Następnie, skorzystaj z prostego wzoru:

Zużycie prądu = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)

Na podstawie:

moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) = ilość zużytej energii (kWh)

Otrzymany wynik będzie odpowiadał rocznemu zapotrzebowaniu na prąd dla danego urządzenia. Gdy już zsumujesz wartości zużycia energii elektrycznej dla poszczególnych sprzętów, otrzymasz wynik odpowiadający zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla Twojego domu w skali roku.

Jak dopasować moc instalacji fotowoltaicznej za pomocą prostego wzoru?

Jeśli już wiesz, jakie jest Twoje roczne zużycie prądu, możesz także łatwo dowiedzieć się jakiej mocy instalacji fotowoltaicznej potrzebuje Twój dom. Przeanalizuj dotychczasowe rachunki za prąd albo skorzystaj ze specjalnego wzoru matematycznego:

Moc instalacji [kWp] = [(Ek x a) + (Ek x b)/ opust ] / uzysk

  • Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]
  • a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
  • b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]
  • opust – do 10 kW 0,8, powyżej tej wartości 0,7
  • a + b = 100%
  • uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Nadwyżka mocy instalacji fotowoltaicznej. Czy jest dobra dla Twoich finansów?

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna odpowiadać Twojemu aktualnemu zapotrzebowaniu na prąd energię elektryczną. Pod względem opłacalności inwestycji, decydowanie się na instalację, która będzie generować bardzo dużą nadwyżkę prądu nie jest wskazane. Właśnie dlatego ważne jest, abyś swoją instalację fotowoltaiczną zamówił u sprawdzonego i uznanego na rynku dostawcy. Jeżeli chcesz, aby Twoja inwestycja w fotowoltaikę była maksymalnie opłacalna, skontaktuj się z nami!

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej a stopa zwrotu z inwestycji

Jak podkreśla nasz ekspert Piotr Demski: Fotowoltaika to proekologiczne rozwiązanie, które nie tylko pozwala na duże oszczędności na prądzie, ale po kilku latach umożliwia całkowity zwrot z inwestycji”. Oczywiście, wysokość stopy zwrotu zależy od wielu czynników, takich jak: liczba członków rodziny, ilość mocy i wysokość cen energii, a także warunków atmosferycznych. W obniżeniu kosztu inwestycji w instalację fotowoltaiczną pomogą Ci także dostępne na rynku dotacje i ulgi. Piszemy o nich na blogu. Przeczytaj artykuł: „Wszystko o dotacji Mój Prąd”.