Na jakich rodzajach dachów można zamontować panele fotowoltaiczne?

Instalujesz panele fotowoltaiczne na dachu? Świetnie! Sprawdź przedtem, na jakim pokryciu dachu można montować instalacje PV, na którą stronę świata powinny być skierowane panele, a także co zrobić jeśli Twój dach jest całkowicie płaski. Wszystkie te informacje znajdziesz w naszym artykule.

Na jakim pokryciu dachu można montować panele fotowoltaiczne?

Panele można montować na niemal każdym stosowanym rodzaju pokrycia dachowego, wyłączając ondulinę, eternit, poliwęglan, pleksę oraz dachy w złym stanie technicznym. Najbardziej popularnym pokryciem dachowym w Polsce jest blachodachówka. Inne popularne pokrycia dachowe to m.in. blacha trapezowa, dachówka ceramiczna, papa oraz gont bitumiczny. Panele fotowoltaiczne na blachodachówce montuje się stosując śruby dwugwintowe, które wkręca się w elementy konstrukcyjne dachu. Z kolei do dachówek używa się dedykowanych uchwytów do krokwi lub uchwytów typu “S”. W przypadku blachy trapezowej jeżeli jej grubość jest większa niż 0,5 mm można zastosować tzw. mostki trapezowe czyli szyny, które montuje się za pomocą specjalnych wkrętów do szczytów trapezów. Jeśli dach jest pokryty cieńszą blachą montaż wykonuje się identycznie jak w przypadku blachodachówki. Wyżej wymienione to z reguły pokrycia dachów skośnych, jeżeli chodzi o dachy płaskie można zastosować konstrukcje kotwione do dachu lub konstrukcje bezinwazyjne (z balastem). Systemy mocowań są dobierane indywidualnie do parametrów i typu dachu płaskiego. W przypadkach niestandardowych każdorazowo dobieramy system mocujący dedykowany do potrzeb klienta. Nasi Klienci często zadają pytanie, czy instalacja paneli fotowoltaicznych może uszkodzić dach. Odpowiadamy: Nie może! Profesjonalnie wykonany montaż PV nie uszkadza dachu, ani nie powoduje, że dach zaczyna przeciekać. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje pokrycie dachu nadaje się do zainstalowania na nim paneli fotowoltaicznych, zadzwoń lub napisz do nas. Nasi eksperci odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

jaki kąt nachylenia powinien mieć dach

Jaki kąt nachylenia powinien mieć dach, aby zamontować instalacje PV?

W polskich warunkach, panele PV osiągają największą wydajność przy kącie nachylenia 20° – 40°. Jeśli kąt nachylenia dachu jest mniejszy lub dach jest całkowicie płaski, można zastosować specjalną konstrukcję, która go skoryguje. Ekspert Sunday Polska doradzi podczas spotkania najlepsze rozwiązanie.

Po jakiej stronie świata montować panele fotowoltaiczne na dachu?

Bardzo ważnym aspektem montażu instalacji jest strona świata, na którą będą skierowane moduły fotowoltaiczne. Od ich ułożenia zależy ilość światła, która do nich dotrze, a w związku z tym ilość energii, którą wyprodukują w ciągu dnia. Generalna zasada dotycząca kierunku ustawienia instalacji PV jest taka, że panele w polskich warunkach powinny być skierowane na południe. Jeśli Twój dach jest ustawiony w kierunku wschód-zachód, a nie północ—południe, nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z instalacji paneli. Nadal masz kilka rozwiązań, dzięki którym wydajność Twojej instalacji fotowoltaicznej będzie na wysokim poziomie. Jednym z nich jest zwiększenie liczby paneli. Drugim rozwiązaniem w przypadku dachu o niskim kącie nachylenia jest zainstalowanie paneli na specjalnej konstrukcji, która ustawi je w kierunku południowym. Decydując gdzie na dachu zamontować panele fotowoltaiczne, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • usytuowanie domu względem kierunków świata (azymut)
  • kąt nachylenia dachu,
  • przeszkody, które mogłyby być źródłami zacienienia np. drzewa, kominy, sąsiednie zabudowania.

Porozmawiaj z ekspertem Sunday Polska

Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznej, najlepiej jeśli skonsultujesz się w tej sprawie z ekspertem. Zadzwoń lub napisz do Sunday Polska, nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Przeczytaj także:

Fakty i mity dotyczące fotowoltaiki